ISBN : 9786059371408

 

 

Ve blogumda ilk defa tanıdığım birisinin kitabına yer vermenin tatlı gururu içerisindeyim. Tulga Ozan ile kısa bir zaman önce tanımış olsam da gerek insanlık olarak soyu tükenmek üzere olan bir gruba dahil olması, gerekse de mesleği olan Profesyonel Tur Rehberliği ile de “turla gezme” mantığına farklı bir boyut getirmesi açısından benim için değerli bir insan oldu.

Kitabın içeriği ile ilgili ufak da olsa benim de katkım olmasından dolayı diğer kitaplardan biraz daha fazla benimsemiş olabilirim. Umarım tarafsız bir yorum yapmayı başarırım. 🙂

Benim gibi Şamanizm’i merak ediyorsanız ve farklı kültürleri öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, bu kitap size çok şey katacak demektir.

Yazarın ve arkadaşının belgesel çekmek amacı ile çıktıkları yolculukta sayfalar aracılığıyla onlara eşlik etmek çok keyifliydi. Beklenmeyen olayların gerçekleşmesi, planlanmamış bir gezinin içerisinde olmak, karşılarına çıkan şanslar, şanssızlıklar, şanssızlıkların şansa dönüşümünü izlemek bir şekilde “sırt çantamı alıp gönlümün götürdüğü yere gidesim var” düşüncesini yaşatıyor. Şahsen birkaç ülkeye gitmiş birisi olarak en çok keyif aldığım geziler tur ile gittiklerimden ziyade her şeyini kendimizin ayarlayarak, aklımıza estiği gibi gezip, görmeyi istediğimiz mekanlara, yerlere gittiğimiz geziler olmuştur. Tipik turlarda herkesin gördüğü ve kesinlikle oraya, o ülkeye, o şehre gittiği zaman göreceği yerleri görürsünüz. Ama keyfe keder gezilerde her şey sizin elinizdedir ve bazen kimsenin umursamadığı, önem vermediği bir kilisenin bahçesini görmek, içine girmek, banklarında oturmak, oradaki huzuru tatmak, tıklım tıkış bir kiliseden daha çok mutlu eder, daha güzel anılar bırakır ve o anı daha sindirerek yaşamanıza yol açar. Gezilerde önemli olan “o an” koleksiyonunu başarılı bir şekilde tamamlayabilmektir. Tabi ki beraber yol aldığınız kişilerin de bu mantıkta sizinle beraber olması önemlidir.

İşte bu kitapta Tulga Ozan ve arkadaşı aynı kafada olan, aynı merak ve arayış içerisinde yola çıkmış iki kafadar olarak karşımıza çıkıyorlar. İkisinin de merak ettiği Sibirya ve Moğolistan Şaman’larının yaşam biçimi, ritüelleri, farklılıkları. Bu üç aylık gezide sizleri de davet ettikleri zorlu yolculukta hiç sıkılmadan sıcak bir keyif ile yolculuk yapıyorsunuz.

Şaman’lar farklı coğrafyalara, farklı kültürlere göre değişiklik gösterdiği için klasik bir araştırma kitabından ziyade bu kitaptaki gibi “o anlara” tanıklık eden kişilerin anıları ile gözlemleme şansını elde etmiş olmak, Şaman’ların etrafındaki halkın onlara bakış açılarını öğrenmek, bölgelere göre değişen Şaman’lara şahitlik etmek çok güzeldi.

Aynı zamanda önceden de dediğim gibi bu soyu tükenmekte olanlar grubuna giren adamın hayata, insanlara, haksızlıklara karşı bakış açısı ve yer yer meydana gelen haklı isyanlarına katılmamak elde değil. Dünyamız değişiyor… Ve biz bu değişimi sadece aynı mekanlarda zaman geçirdiğimiz sürece hiçbir zaman fark edemeyeceğiz…

Demem o ki; sırt çantanızı alıp gitmek istiyorsanız, bir de Şamanizm ilginizi çekiyorsa çok güzel iki kişilik bir yolculukta üçüncü kişi olarak yer almak gibi bir şansınız var, kaçırmayın derim. 🙂

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz 🙂

2016-02-19 18.15.04

Piyasa Fiyatı  25,00 TL

www.kitapyurdu.com    17,50 TL

www.ilknokta.com   17,50  TL

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Leave a Reply