Author: ROBERT SILVERBERG Genre: , , , ,
Rating

ISBN:6053754206

 

 

Fantastik kitap normalde sevmem. Hele ki distopya tarzı kitaplar genelde içimi bunaltır, okuyamam. Fuarda İthaki Yayınevi standındaki arkadaşların “bu kitap farklı ama” demeleri sonucunda aldım bu kitabı. Evet, gerçekten bu kitap farklı.

Normal distopya tarzı kitaplar gibi içinizi bunaltmıyor. Konuya kendinizi kaptırıyorsunuz, merak ediyorsunuz, o farklı dünya gözünüzde çok rahat bir şekilde canlanıyor.

23. Yüzyılda geçen bu kitap normal rahimden gelen insanların yanı sıra, o insanlardan biri olan Krug’un tasarladığı ve ürettiği, tanklarda doğmuş, aklı, zekası, duyguları, acı çekme özellikleri olan ve insan yapısına çok benzeyen androidler arasında geçiyor. Tüm varlığını, zamanını bir Cam Kule yapmaya adayan androidlerin yaratıcısı Krug’un tek amacı bu kule ile dünya dışındaki diğer canlılar ile iletişime geçmektir. Ve bu amacında ona birer köle gibi kullandığı androidler yardımcı olmaktadır. Peki Krug bu durumda bir Tanrı mıdır? Yoksa sadece bir mucit mi?

Fantastik romandan ziyade aslında bir sosyolojik inceleme niteliğinde bir roman. Toplumsal farklılıklar, ötekileştirmeler ve Tanrı’nın sorgulanması gibi birçok derin konuya değinilmekte.

Kitabı okurken aslında aklımda bir tek soru işareti belirdi; bir distopyanın içinde yaşıyor olabilir miyiz?

Piyasa Fiyatı 20,00  TL

www.ilknokta.com 14,00 TL

www.idefix.com     15,00 TL

www.kitapyurdu.com     14,96  TL

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]

Leave a Reply