Author: MILENA BUSQUETS Genre:
Rating

ISBN : 9786054729494

 

 

Daha taslak halindeyken 33 dile çevrilmiş bir roman. Kırklı yaşlarına ulaşmış bir kadının ölen annesinin arkasından yazdığı, duygularını sayfalara kazıdığı, yaşadığı anları anlattığı kısa bir günlük.

Kitap ile bağlantı kuramadım, içinde var olamadım, onu yaşayamadım dersem sanırım yazara saygısızlık etmiş olmam… Sorun bendedir eminim. Peki nedendir bu eserle olan kopukluk?

En başta kitap içerisinde geçen isimler, karakterler bir türlü zihnimde oturmadı. Zaten kitapların başlangıcı bu açıdan çok zordur. İsimleri akılda tutmak, kimin kim olduğunu hatırlamak. Sanırım İngilizceden çevrilen kitaplara ve İngilizce isimlere alışmışım. İspanyolcadan çevrilen ve İspanyol isimleriyle dolu bir kitapta (hele ki karakterlerin sayısı fazla ise) aklımda kalmıyor kimin kim olduğu. İşte bu benim sorunum.

Karakterlerin oturması ile ilgili olan kısımda bir de eksik bilgi verilmesi var. Ben okurken kaçırmamışımdır diye düşünüyorum ama kitap içerisindeki çocukların yaşları verilmediği için çocuklarla ilgili kısımda hayal dünyam tıkanıp kaldı. Karakter tiplemeleri ile ilgili de bilgiler azıcık yetersiz geldi.

Aslında “annesi ölen bir kadının yazdığı bir günlük” olarak bakarsam, evet kesinlikle her şey yerli yerinde ve eleştirilecek bir noktası yok kitabın. Yani bu tarz bir duygusal dönemde olan bir insanın yazabileceği kopuklukta, dalgınlıkta, eksiklikte. Bilerek mi yazar bunu yaptı bilmiyorum. Kendi yaşadıkları doğrultusunda yazdığı bir kitap olduğu söyleniyor kitabın arka kapağında. Ama ben roman okumak için aldım bu kitabı. Yani sadece ana karakterin duyguları değil, çevresindeki yan karakterlerle ilgili de bilgi alabilmeliyim. Kitap ölen anneye yazılmış olabilir, o da kızının çevresindeki kişileri tanıyor olabilir ama ben tanımıyorum işte ve tanımak isterdim…

Sonuç olarak hiçbir duygusal bağ kuramadığım, hayal gücümü yarıda bırakan bir kitap oldu benim için. Ama hep dediğim gibi hiçbir kitap kayıp değildir. Başka kişileri büyüleyebilir bu kitap. Bana ulaşamadı ne yazık ki…

Piyasa Fiyatı 20,00 TL

www.dr.com.tr   13,00  TL

www.idefix.com  15,20 TL

www.kitapyurdu.com  14,08 TL

www.ilknokta.com  14,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply