Author: Madeline Miller Genre: , , ,
Rating

Eğer ki Yunan Mitolojisi’ne ilgi duyuyorsanız ve onunla ilgili romanlar, kitaplar okumayı seviyorsanız, bu kitap tam size göre. Hani zaman zaman Mitolojik Tanrıları karıştırırız, kim kimdi, kimin kızıydı, oğluydu diye düşünürüz ya, işte bu kitapta az da olsa bu karışıklık yerine oturuyor.

Kitap, belki de çoğumuzun adını duymadığı Güneş Tanrı’sı Helios’un kızı Aiaie Cadısı Kirke hakkında. Mitolojik Tanrıları genelde kötü olarak biliriz. Kirke ise iyiliği kullanarak, yarı Tanrı yarı insan bir Titan olarak bu algıyı elinden geldiğince değiştirmeye çalışıyor. Tanrılardan çok insanlara benzeyen merakı, araştırma ve sorgulama arzusu, ezilmişliğin verdiği bir inatla kendi sihirini keşfetmeye çalışıyor. Hem kadın olmasından dolayı, hem de hiçbir gücünün olmadığının düşünülmesinden dolayı her zaman dışlanmış olan bu Cadı özelliklerini keşfettikten sonra ölümsüz hayatını daha da yararlı bir hale getirme amacıyla yaşıyor.

Kitap sizleri en azından şu sıkıntılı Corona Hastalığı günlerinden biraz da olsa uzaklaştırıp, apayrı bir dünyaya sürükleyebilir. Hem yazarın anlatımının şiirselliği ile hem de konunun hiçbir şekilde sıkıcı hale gelmemesinden dolayı bu masalsı kitapta biraz da olsa kaybolabilirsiniz.

Okunması gerektiğini düşündüğüm, biz büyüklerin hayal dünyasını az da olsa besleyecek olan bir Fantastik Roman…

Herkese iyi okumalar…

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply