Author: GABRIEL GARCIA MARQUEZ Genre: ,
Rating

ISBN:9750719363

 

 

Bu eşsiz esere dair söylenebilecek tek olumsuz şey sanırım kitaba konu olan Buendia Ailesinin isimlerini akılda tutmanın çok zor olduğu ya da bundan ziyade, karakterlerin çoğu aynı isme sahip olduğu için onları karıştırmamaya çalışmak. Kitapta okurken kolaylık olsun diye ilk sayfalarda ailenin soy ağacına yer verilmiş. Birinci bölümün ağırlığını ve isim karışıklığını atlatmayı başarırsanız eğer kitabın gerisi sizi içine almayı başaracak.

Buendia Ailesinin kasaba halkı ile beraber göç ederek içlerine sinen Macondo adını verdikleri yere yerleşmesi ile hikayemiz başlamakta. Toprak yiyen insanlardan, geleceği görenlere, eşyaların yerini dokunmadan değiştiren çocuklara kadar kocaman bir evde yaşayan bir ailedir Buendia Ailesi. Kitap özet olarak; Buendia Ailesindeki farklı karakterlerin yüzyıl içerisinde yaşadığı hayatta başarılı olma çabalarını, aşklarını, garip iş anlayışlarını, geleceği görme konusundaki yeteneklerini, çarpık ilişkilerini anlatmakta. Aile bireylerinin ortak özelliklerinin başında, kalabalık bir aile olmalarına rağmen, yaşadıkları yalnızlık gelmekte. Yazar bu yalnızlığı bizlerin gözüne sokmadan, ağdalı cümlelerden uzak durarak göstermekte.

Bu ailenin sayesinde sakin, sessiz, kimsenin kimseyi umursamadığı, siyasetin olmadığı, herkesin rahat bir yaşam sürdüğü kasabanın zamanla değişmesine de tanıklık ediyoruz. Kasaba halkı o kadar mutludur ki seneler geçmesine rağmen ölen bir tek kişi bile yoktur.

Yazarın cümleleri kuruş tarzı çok yalın, bu yalınlığın yanı sıra ardı arkası kesilmez cümlelerin arasında kaybolarak, ara verirseniz sanki bir şeyler kopacakmış gibi düşünerek kitabı okumaya devam ediyorsunuz.

Kitaptaki karakterlerin hiçbirisinin bizlere göre normal olmaması kitaba ilginç bir tarz katmış. Bir süre sonra kitap içerisindeki garipliklere öyle alışıyorsunuz ki, her şey normal gelmeye başlıyor. Gariplikler ülkesinin sıradanlığına tanıklık ediyorsunuz.

2014 yılının Nisan ayında 87 yaşında vefat etmiş olan yazara karşı derin bir saygı besliyorum. Kendine has üslubu ile kendine hayran bıraktığı kesin. İki senede yazılmış olan kitabın kurgulanmasını on altı senede bitirdiği kitabın arka kapağında belirtilmiş. Babaannesinin kendisine hikayeler anlatırken ki duygusuz tavrı ile imgeleme yeteneğini örnek alarak bu kitabı yazdığını belirten yazarın her satırında bunu hissedeceksiniz.

Piyasa Fiyatı   29,50  TL

www.dr.com.tr    21,24   TL

www.idefix.com      21,24  TL

www.kitapyurdu.com     21,09   TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Leave a Reply