Author: Maeve Binchy Genre: , , ,
Rating

Maeve Binchy ile ilk olarak Küçük Bir Kış Masalı kitabı aracılığıyla tanışmıştım. Adının sıcaklığı kitabın içeriğine de yansıyan bir romandı. Şimdi Yıldızlı Ve Yağmurlu Geceler’i de okuyunca yazarın tarzı az çok belli olmayı başardı. Sanırım genelleme yaparak konuşabilirim.

Yazarın kitabında alışılagelmiş düzende bir tane kahraman olmuyor. Farklı karakterlerden, farklı kültürlerden, farklı hikayelere sahip olan güzel insanlar bir kitap içerisinde kendilerine yer ediniyorlar. Sıcacık sayfalar içerisinde ilerlerken kitabın nasıl bittiğini bile fark etmiyorsunuz. Aslında tarzlar olarak Debbie Macomber’a benziyor. Yani hayattan, sıkıntılardan, kaostan uzaklaşmak için içine sığınabileceğiniz bir roman.

Bir Yunan Adasında tesadüf eseri birbirlerini bulan beş kişinin hikayesine yer verilmiş bu kitapta. Geçmişinden, şimdiki zamanından kaçan insanların bir araya gelerek bir kaç hafta içerisinde sımsıcak dostluklar kuruyorlar. Ada insanlarının geçmişleri ve hikayeleri de olayların içine karışınca “ben bu adaya gidip bir kaç ay kalmalıyım” diye içinizden geçirmeden duramıyorsunuz.

Biraz da masalsı geliyor işte böyle kitaplar. Şimdiki zamanı, yaşadığımız ortamı, ülkeyi düşününce geçmiş zamanda gerçekleşmesi kolay gibi görünen düşünceler gittikçe ütopik bir hal almaya başlıyor. Benim için bu tarz kitaplar bir kaçamak. Belki de çoğu kişi için öyle. Geçen bir arkadaşım ile ülkenin durumlarından konuşurken “neyse ki senin kitapların var, uzaklaşıp gidebiliyorsun” dedi… o kadar haklı ki.

Bu kitabın baş bölümünde adada bir tekne kazası meydana geliyor. Bir kaç kişi ölüyor. Ada halkı bitkin, ada halkı acılı… Basın orada, herkesin gözü orada… Bu sayfalar bana o kadar saçma geldi ki. Belki bir kaç sene önce olsa sayfaların acısını içimde hissederdim. Ama şu an, bu süreçte bana hiçbir şey ifade etmeyen felaket sayfaları içerisinde kalpsiz bir şekilde ilerlerken kendimden utandım. Artık okuduğum kitaplardaki acı, üzüntü, terör saldırısı, patlama, kaza gibi haberlerden etkilenmeyen bir insan haline geldiğimi fark ettim…

Kitaptan alakasız bir paragraf olmuş olsa da… Lanet olsun beni, bizi bu hale getirenlere demek istiyorum…

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

Piyasa Fiyatı  15,00 TL

www.kitapyurdu.com    11,25 TL

www.ilknokta.com  12,30 TL

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply