Author: Richard Dawkins Genre: , , , ,
Rating

Dawkins’in her kitabında bilgiye doymuş hissediyorum kendimi. Evrim ile ilgili hangi kitabı okusam en çok faydayı sağlarım diye düşünürken en doğru kitabı seçtiğimi fark ettim.

 

Darwin’den de örneklemeler alarak en ince ayrıntısına kadar Evrim’e dair akıldaki bütün soruları yanıtlamış Dawkins. Tartışma gruplarında ve Evrim’e inanmayan insanların ağırlıklı olarak sorduğu sorulara da yer vererek hepsini yanıtlamış. Sanırım artık birisi bir soru sorduğu zaman bu kitabı tavsiye edeceğim. Bildiğim kadarıyla ben de dahil olmak üzere birçok kişiye artık açıklama yapmaktan gına geldi. “Maymunlar neden insan olmuyor?” “Evrim varsa kanıtınız ne?” Vs tarzında artık sorulmasından bakılmadığı ama cevap verilmesinin cinnet geçirme boyutuna geldiği soruların cevapları burada. Merak eden varsa biraz zaman ayırsın, okusun, öğrensin.

Gerçeğin sunulduğu bilime inanılmaması bir yana, bilimi din ile kıyaslayan insanları hayatım boyunca sanırım anlayamayacağım. Bir tarafta kanıtlar, diğer tarafta kanıtı olmayan ama belki de doğru öğretilere sahip olan bir inanç… Derler ya elma ile armudu karıştırmayın diye. Hem dine inanıp hem de bilime inanmanın yanlış olduğunu gösteren, söyleyen bir ayet ya da söz olduğunu zannetmiyorum. Neyse bunlar derin konular ve konuştukça bir süre sonra insanı yıpratıyor ne yazık ki. Sözün özü merak ediyorsan OKU, ARAŞTIR… emin ol çok zor değil…

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply