Author: URSULA K. LE GUIN Genre: , , , ,
Rating

Herkese selamlar,

Yerdeniz Serisinin kitaplarını okurken ayrı ayrı yorum yapayım dedim başta ama sonradan fark ettim ki bu kitaplar ayrı olarak yorumlanamaz…. Bütün olarak, seri halinde bakmak lazım.

Kitap genel olarak eşsiz bir maceraya çıkartıyor sizi. Altı kitabın altısı da birbirinden güzel yolculuklar ve konular ile bezenmiş.

Yazarın da feminist olduğunu öğrendikten sonra daha bir farklı bakmaya başladım seriye. Kadınların da geri planda bırakıldığı bir dünya olan Yerdeniz Dünyası zaman geçtikçe bu ayrımın neden yapıldığını, arkasındaki korku ve endişeyi, erkeklerin benmerkezci yaklaşımını çok güzel sunuyor.

Ayrıca konular içerisinde “ölüm” konusu da bana göre çok güzel işlenmiş durumda. Birçok psikolojik çıkarımı da içinde barındıran ve fantastik bir roman olmasına rağmen kendinizden de bir şeyler bulabileceğiniz eşsiz bir yapıt.

Karakterlerin hepsi çok güçlü bir şekilde anlatılmış. Hikayelerin akışı çok başarılı. Sizi alıp bambaşka bir dünyaya götürmesine rağmen tanıdık gelen birçok duygu ile de sizi sarmalıyor…

“Neden bu kitabın dizisi çekilmemiş?” diye düşündüm ilk bir kaç kitabı bitirdiğimde. Ama okumaya devam ettikçe fark ettim ki, aslında şu zamana kadar izlediğim tüm fantastik dizilerin çıkış noktası bu kitap. Bu kitaptan yer, şehir isimleri kullanılmış, karakterler bu kitaptan ilham alınmış… Yani fantastik dünyanın anası bu kitap olmuş…

Metis yayınlarının çıkarttığı seriye de bir yorum getirmem gerekirse. Bu kadar kalın bir kitap her türlü şekilde okumama rağmen hiç parçalanmadı ve hala sağlam :). O yüzden çok güzeldi. Tek bir uyarı yapmam gerekirse ipi biraz daha uzun tutabilirlerdi. Zira 1000 sayfalık bir kitaba ilk başa takılmış kısa bir ip kullanışlı olmuyor.

Çevirmen Çiğdem Erkal YEŞİLBADEMLİ’ye ise sadece helal olsun ve teşekkürler demek istiyorum. Eminim bu koca eserin çevrilmesi hiç kolay olmamıştır.

Fantastik kitaplar sevenlerin okuması gereken (ve bence zaten okumuş olduğu) eşsiz bir eser…

Herkese keyifli okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply