Author: ELIZABETH GILBERT Genre: , ,
Rating

ISBN : 9786055943370

 

 

İlk defa normalde yaptığımın tersini yaptım. Önce filmini izledim (4-5 kere) sonra kitabını okudum.

Birkaç sene önce sinemada izlediğim, sonrasında dvdsini alıp birkaç ay ya da sene ara ile evde izlediğim ve her seferinde beni derinden etkileyen, içimi huzur dolduran bir filmdi “Ye Dua Et Sev” Ve en sonunda kitabıyla tanışmaya karar verdim. 500 sayfalık kitabın 350 sayfasını bir Pazar günü sabahtan akşama kadar kafamı dahi kaldırmadan okudum.

Bazı kitaplar doğru zamanda size gelir, ulaşır. Başka zaman okusanız belki sizi hiçbir şekilde etkilemeyecek sözcükler, sayfalar sizi sizden alır. Ve kesinlikle kitabı bitirip kapağını kapattığınız zaman o kitaba, tam o zamanda size ulaştığı için minnettar olursunuz. Benim için de bu kitap bu kadar değer kazandı işte.

Boşanma evresinde, birçok şeyden bunalmış bir kadının öyküsünü anlatıyor kitap. Ve hayatında bir değişiklik ihtiyacı duyan, kendini tanıma arzusu içerisindeki bu otuzlarındaki kadın cesaret isteyen bir karar ile kendisine bir gezi planı yapar. Roma’da yemek yemenin zevkine varacak, sonra Hindistan’da Gurusu ile tanışmaya gidecek ve en sonunda Bali’de sevgi ile buluşacaktır. (Tabii ki son kısım planları dahilinde olmasa da kitabın adından bu kısmın tüyosu verilmiş oluyor. )

Gerek Elizabeth’in kendisi ile yaşadığı diyaloglar, gerekse de gittiği yerdeki kültürlerin zengin anlatımı ile bu kitap bende bir meditasyon etkisi yarattı. Altını uzunca çizdiğim, dönüp bir daha bir daha okuduğum cümleler, belki de çoğumuzun hayali olan kendini yeniden buluş gezisi… Tam bir meditasyon.

Eğer filmini izlemiş olanlar ve “Filmini izlediysem hayatta kitabını okumam” diyenler varsa büyük hata etmiş olurlar. Kitaptan filme aktarım sırasında evet değiştirilmiş bazı yerler var, fakat doğru yerde, doğru şekilde yapılmış değişiklikler olduğunu düşünüyorum. Kitap içerisindeki diyalogların neredeyse hepsi filme taşınmış durumda, farklı karakterlerin ağzından duysak da. Hatta filmde beni çok etkileyen ama kitapta bulamadığım sahneler de mevcut. Ayrıca bir kitabı Julia Roberts ve Javier Bardem’i gözünüzde canlandırarak okumak da gayet keyifli oluyor J Hadi Julia’yı boşverin… Javier ile olunca daha da keyifli oluyor.

Aynı zamanda yöresel kültürlerle kitaplarda tanışmayı sevenlerdenseniz bu kitabı bu açıdan da seveceksiniz. Tatmin edici bir anlatım ile tarihlerine kadar giderek birçok konuda bilgi veriyor.

Kısacası arkadaşlar, beni çok etkiledi, sizi etkiler mi bilmiyorum. Ama otuzlarınızda ve hayatta bazı şeyleri sorgulayan birisiyseniz bu kitabı okuyun derim. Yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı ritüellere  (ritüel, ibadet, uğraş… doğru kelimeyi bulamadım) meraklıysanız bu kitabı okuyun derim. Filmini izlediyseniz yine de bu kitabı okuyun derim. Ben sevdim, siz de sevin isterim…

Bu arada ilk defa cep boy kitap okumuş oldum (hatalı sipariş) daha rahat olduğunu fark ettim… Ve daha ucuz… Aşağıdaki fiyatlar cep boy fiyatları…

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

IMG_20151013_225204

Piyasa Fiyatı 9,90 TL

www.dr.com.tr   7,52  TL

www.idefix.com  7,52 TL

www.kitapyurdu.com  6,93 TL

www.ilknokta.com  7,43TL

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Leave a Reply