Author: Paulo Coelho Genre: , ,
Rating

Ne zamandır okumak istediğim, sonunda elime alıp bir çırpıda bitirdiğim kitap. Veronika hayattan sıkılıp intihar eder, fakat gözlerini bir akıl hastahanesinde açar. Doktorların ona vereceği kötü bir haber vardır. Aldığı ilaçlardan dolayı bir kalp rahatsızlığı oluşmuştur ve en fazla bir hafta ömrü kalmıştır. Kendi seçimi ile ölmek istemiş olmasına rağmen, bir rahatsızlık ile öleceğini öğrenmiş olan Veronika, akıl hastahanesindeki insanlarla tanışıp, hayatı yeniden gözden geçirme şansını elde eder. Ona verilen sürede sorgulamaları, pişmanlıkları, hayatı aslında “deli” olarak daha iyi yaşayabileceğini görerek kendi kimliğini keşfeder. Bu sırada hastahanede bulunan yeni arkadaşlarının da hayatını etkilemeyi başarır. Hep beraber yapılan sorgulamalar başlar; onlar mı delidir yoksa dışarıdakiler mi? Kime göre deli, neye göre deli?

Yaşam ile ölüm arasındaki çizgide meydana gelen sorgulamalara dair çok başarılı bir kitap. Yazarın da üç kez akıl hastahenesine yatırılmış olması, kitabın gerçekçiliğini daha da arttırıyor. Muhtemelen kendisinin de hastahanede yaşadığı sorgulamalar, arkadaşlıklar bu kitapta da geçiyor.

Veronika Ölmek İstiyor, her ne kadar bunalım bir kitap başlığı olsa da, insanı mutlu eden bir kitap. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply