Author: Balzac Genre: , , ,
Rating

İtiraf ediyorum, klasiklere karşı anlamsız bir ön yargım olmuştur hep. Hangi kitaptı hatırlamıyorum ama, bir kadının yataktan kalkışını beş sayfada anlatmıştı bir klasik. O an uzak durmaya başladım. Yargısız infaz değil mi? Sonra kitaplığımda kim bilir ne zaman aldığım “Vadideki Zambak” kitabına denk geldim ve bir şans verdim. İyiki de vermişim.

Bir adam, evli bir kadın ve onların arasında geçen, tamamen saygıya dayalı bir aşk. Bazen bu eski aşkların konuşmaları bana eski Türk Filmlerini hatırlatır ve bir gülme alır beni. Nedendir bilinmez bu kitapta öyle olmadı. Balzac Amca o kadar güzel yazmışki diyalogları… Sayfalar hiç sıkmadan bütün akıcılığı ile ilerliyor. Yaşanmamış bir öyküyü bu kadar ayrıntılı dile getirmek; işte asıl yazarlık budur, dedirtiyor bana. Kişilerin karakterlerinden tutun, etrafın betimlemesine kadar bir film sahnesi oluşturmayı başarıyor gözünüzde.

Ve o aşk… Sonuna kadar fedakarlık dolu, şimdinin ilişkilerine benzemeyen, hatta belki de roman sayfalarında kalacak olan aşk.

Aylar sonra böyle bir kitaba ihtiyacım varmış yeniden okumaya başlamak için. İş, ders, hayat koşturmacalarında beni alıp güzel bir vadideki zambağın aşkına götürdü. Bir film izlermişçesine kayboldum sayfalarda. Benim gibi klasik karşıtı olanlar varsa Balzac’ın bu kitabı ile güzel bir adım atabilirler diye düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply