Author: CIXIN LIU Genre: , , ,
Rating

ISBN : 9786053754992

 

 

Ve bilim kurgu kitaplarında gelinebilecek en son nokta benim için bu kitap ile konulmuş oldu. Sanırım bundan sonra okuduğum hiçbir bilim kurgu kitabı beni mutlu etmeyecek, hep bir eksiklik olacak.

Kurgu olarak, hayal dünyası olarak, bilimsel açıklamalar olarak, içeriğindeki duygular olarak ve felsefi boyutu ile tamamen tatmin edici bir kitap yazmış Cixin Liu.

Dünya’da şu zamana gerçekleşmiş olan bütün felaketleri düşünün. Ve gerçekleşen bir olay sonucunda bu felaketlerin hiçbir öneminin kalmayacağını, artık dünyanın gerçek bir felaketin eşiğine ulaştığına tanıklık ettiğinizi düşünün. Bir askeri projenin amacı dünya dışı varlıklara ulaşmaktır. En sonunda hedeflerine ulaşırlar ve ulaştıkları uygarlık yok olmak üzeredir. Başka, yaşanabilir bir gezegenin varlığından artık haberdar olan bu dünya dışı canlılar artık dünyayı kendilerine yuva olarak seçmişlerdir.

Bu açıklama sonrasında gözünüzde Dünyalar Savaşı v.s. gibi filmler canlanıyor olabilir ama kitabın bununla hiç alakası yok. Aslında kitap genel olarak dünyada sayısı fazlaca artmış olan kötü insanlar sonucu dünyadan, insanlardan nefret etmiş kişilerin psikolojisini, hayata, yaşama, evrene bakış açısını yansıtıyor. Doğal denge, güç savaşları, çevresel etkiler, her şeye rağmen kendini kurtarmayı başarmış olan birkaç iyi insan…

Duygularınıza hitap etmenin dışında aynı zamanda da bilimsel açıklamalar, keşifler, deneyler ve teoriler ile de sizi fazlasıyla tatmin ediyor.

Orijinali İngilizce olmayan kitaplara başlamadan önce çekinirim. İsimler ya çoksa, akılda kalmazsa, başa dönüp dönüp bakmak zorunda kalırsam diye. Bu kitabın orijinali Çince olmasına rağmen gayet rahat okudum, isimler karışıklık yaratmadı. ( Bu arada Çince’den çevirisini yaptırarak Türkiye’ye bu kitabı getirmiş olan İthaki Yayınlarına ve çevirmen Zeynep Özmeral’e de teşekkürler. )

Üzerine çok da fazla bir şey söylenemeyecek olan, aldığı bütün ödülleri sonuna kadar hak etmiş, “anlatılmaz, okunur” kıvamında bir eser…

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

2015-11-29 16.33.57

Piyasa Fiyatı 28,00 TL

www.dr.com.tr   21,28 TL

www.idefix.com  18,20 TL

www.kitapyurdu.com  21,00 TL

www.ilknokta.com  18,20 TL

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.5]

Leave a Reply