Author: NİHAT GENÇ Genre: , , , ,
Rating

ISBN:6055162344

 

 

Bir kitap aşk kitabıysa, duygularınla yorum yaparsın. Siyasi bir kitapsa, savunduğun tarafa göre yorum yaparsın. Felsefi bir kitapsa, sana kattığı ya da katmaya çalıştığı düşüncelere göre yorum yaparsın. “Tek Tabanca” kitabında ise neye göre yorum yapacağımı şaşırdığım nadir kitaplardan birisi.

Birbirinden farklı yirmi dört hikaye birbirinden farklı yirmi dört kahraman. Ama bu kahramanlar bizim bildiğimiz kahramanlardan değil. Her gün gördüğümüz sıradan insan kahramanları. Bir hikayede eşcinsel bir adamla sokaklarda gezerken, bir başka hikayede bir maçın holiganları ile kol kola yolculuk yapma şansınız oluyor. Hikayelerin konusu toplumsal olayları içeriyor. Yoğun duyguların ve gözlem yeteneğinin edebiyat ile birleşerek bir dışa vurumu bu hikayeler. Her hikayenin ortak tek yanı ise dürüstlüğü.

Her cümlede, her küfürde, her hikaye sonunda ve başında dürüstlüğü yakalamak mümkün. Bizler içimizdeki duyguları, düşünceleri toplumun gerektirdiği şekilde, yerine göre yansıtırız dışarıya. Ailemiz, yakın dostlarımız bile bizi bilmez, belki sadece hislerimizi paylaştığımız günlüklerimiz vardır bilen. Ama bu kitap tamamen içten gelen, kendini engellemeden konuşmak isteyen, haykıracak şeyleri olan bir adamın parmaklarından, beyninden dökülerek yazılmış.

Kitap içerisinde anlatılan her hikayeyi okurken tek bir şey geçti içimden; bunu bizden ziyade üst kademe dediğimiz insanların okuması gerekiyor. Okumaları gerekiyor ki neyi yönettiklerini, neye hizmet ettiklerini, nerede yanlış yaptıklarını, yaptıkları hareketlerin halkta, fakirlikte, çaresizlik içinde ne gibi sonuçlara yol açtığını görsünler.

Hikayeler içerisinde duyguların aktarılışının yalınlığı, ayrıntısı sizi alıp o dünyaya götürüyor. Bir an gözünüzde bir damla yaş ile gülümserken bulabilirsiniz kendinizi ama yoğun olarak sakin bir öfke seline eşlik edeceksiniz. Ve bu tarz kitapları okurken yaşadığım gibi yine sanki Nihat Genç ile karşılıklı oturmuşum ve bana bu hikayeleri o tok sesiyle, vurgu yeteneği ile kendisi okuyormuş gibi geldi. Bu da ister istemez diğer roman tarzı kitaplardan sıyrılarak yazar ile bir bağ kurmanızı sağlıyor. Hikayeler birkaç sayfadan ibaret olsa da konu, mekan, karakter açısından her şekilde doyurucu bir titizlikle yazılmış.

Nihat Genç’e ait okuduğum ilk kitap “Tek Tabanca” olsa da, son olmayacağına eminim. Ayrıca April Yayıncılık’a da bu kitabı bizlere kazandırdığı için teşekkür ederim.

Kitabın ön sözünden bir alıntı yaparak yazımı bitirmek istedim;

“Okuyarak, yazarak insanlaşan, şahsiyet kazanan, yücelen kişilerin kardeşliği başkadır.

Her birimiz, bu haysiyet mücadelesinde tek tabancayız.“

Piyasa Fiyatı 20,00 TL

www.dr.com.tr   15,00 TL

www.idefix.com  15,00 TL

www.kitapyurdu.com  15,00 TL

www.ilknokta.com  14,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.3]

Leave a Reply