Author: SCOTT ADAMS Genre:
Rating

ISBN : 9789755535005

 

 

Açıkçası bu kitabı almamdaki en büyük etken kitap arkasındaki büyük içerikli cümleydi; Bu sayfalarda sana, dünyaya, gerçekliğe ve Tanrı’ya dair söylenenler sınırlarını tamamen farklı bir boyutla tanıştıracak. Hayal kurmak bazen kötü oluyor işte, ben bu cümleyi okuduktan sonra beni beynimden vuracak aydınlanmalar, sayfayı kapatıp düşünmemi gerektirecek cümleler okuyacağımı düşündüm.

Yazar gerçi önsöz kısmında söylemiş. Bu kitabı ya seversin, ya nefret edersin diyor. Tamamen yazarın kullandığı kelime olduğu için ben “nefret” kısmında var olduğumu itiraf edebilirim.

Kitap özet olarak iki kişinin hayata dair birçok şeyi konuştukları (Tanrı, ilişkiler,özgür irade v.s.) diyaloglar halinde geçiyor. Sallanan sandalyesindeki yaşlı adam her şeyi biliyor (evet her şeyi) ve genç kargocu çocuk bu adam sayesinde aydınlanmalar yaşıyor.

Aslında beğenmediğim, beni rahatsız eden nokta tartışılan konular değil. Konuların bir kısmının inandırıcılıktan çok uzak olması. Yahu bu adam aslında hiçbir şeyi bilmiyor, diyorsunuz. Sizi rahatsız ediyor, ters gelen açıklamalar damarınıza damarınıza basıyor, çünkü adam Einstein’a bile laf atıyor. Bir tarafta bu durum varken, diğer tarafta da yazarın önsözde yazdığı cümleler var… Kitap içerisinde anlattığım şeylerin bir kısmı palavra olabilir, bunu da siz bulun gibisinden. Tamam anlaşıldı, kitabın amacı düşünce deneyi yaratıp benim beynimi, sorgulamamı arttırmak. Ama ben eğer zaten bu şekilde yaşayan birisi isem bu kitap bana ne kazandırabilir?

Ayrıca yine önsözde yazarın bir cümlesi daha dikkat çekiyor; karakterler tarafından ifade edilen düşünceler ve felsefeler, bahsetmeye değmeyecek birkaç noktadaki tesadüf dışında, bana ait değil… Pardon da sevgili Scott Bey, kendi savunmadığın düşünceleri, başkalarının düşüncelerini sen koskoca kitapta okuyucuyu ikna ederek ya da etkilemeyi başararak nasıl verebilirsin? Bu benim yemek kitaplarını okuyarak bir yemek kitabı romanı yazmam gibi bir şey. İki kişi karşılıklı oturuyor, bir tanesi ötekine bir yemeğin tarifini soruyor ve öteki hiçbir yorum katmadan tarifi yazıyor… Tamam belli bir araştırma gerektirebilir bu kitap, ama ne kadar tatmin edici olur, bu kitap ne kadar bana ait olur?

Sonuç şudur ki, ben bu kitabı sevemedim. Sanırım takdir ettiğim tek kısım, önsöz kısmında yazarın bütün her şeyi açık seçik bir şekilde söyleyip, kendisini herkesten önce eleştirmesi oldu.

Ve bir kez daha söylüyorum; bana bir şey vermemiş olması size de vermeyecek demek değildir, hiçbir kitap kayıp değildir…

İyi okumalar…

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

tanrınınenkazı

Piyasa Fiyatı  10,00 TL

www.dr.com.tr   7,60 TL

www.idefix.com    7,60 TL

www.kitapyurdu.com    7,00 TL

www.ilknokta.com    8,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply