Author: Daniel Smith Genre: , , ,
Rating

ISBN: 9786052991169

 

Sevgili Daniel Smith;

Öncelikle beni bu eşsiz Fizikçi ve karakter ile tanıştırdığın için teşekkür ederim. Onunla tanışmak, sadece Fizik Bilimi açısından değil de, bir insan olarak hayatını öğrenmek, aştığı, göğüs gerdiği zorluklara tanıklık etmek çok keyifliydi. Sanırım bitmesini istemediğim ama iki günde bitirmekten de kendimi alamadığım nadir kitaplardan bir tanesi oldu bu kitap.

Diğer bilim adamlarına baktığımız zaman, sıradan insanlara uzak geliyorlar ne yazık ki. Ama hem yaşayan, görebildiğimiz nadir Fizikçilerden birisi olmasından dolayı, hem de farklılığı olan engelinden dolayı sanırım çoğu kişinin bildiği birisi Hawking. Yirmili yaşlarında iki sene ömür biçilen ALS hastalığına yakalanıp, doktorları şaşırtan bir azim ile hayata tutunması ve birçok engelli kişiye umut ışığı olması açısından da önemli. Kitaptan tanıdığım ve izlediğim “Her Şeyin Teorisi” filminde de gördüğüm kadarıyla esprili mizacı ile de çoğu tanınmış fizikçiden farklı kendisi.

Henüz kendi yazdığı kitapları okuyamadım. Öncesinde hem gözümde canlandırabilmek açısından hem de karakterini az çok bilip, kitabı okurken kiminle konuştuğumu hayal edebilmek açısından kendisini tanımak istedim. Ve sanırım bunun için en doğru kitabı seçmişim. Yakın zamanda Einstein’ın yazmış olduğu “İzafiyet Teorisi” kitabını okuyarak beynime birazcık eziyet çektirmiş birisi olarak, sanırım Hawking’in kitabında aynı durumu yaşamayacağım. İlk eşi Jane’in de söylediğine göre sıradan insanların anlayabileceği düzeyde fiziği anlatma yolunu seçmiş Sn. Hawking. Umarım o sıradan insanlar statüsündeyimdir de, çok merak ettiğim Kara Delikler, Zaman gibi konuları anlamayı başarabilirim.

Bu sıra bilim ve bilim adamları ile ilgili araştırmalara girdim. Bana katabildiği her bilgiyi almaya açık bir şekilde okuyorum, yeri geliyor araştırıyorum. Sizin kitaplarınız ile daha da fazla önemli kişinin hayatına da giriş yapıp, sadece bilimsel yönlerini değil de, hayata karşı duruşlarını da öğrenmiş olacağım. Bunun faydası ne mi? Büyük beyinlerin bu hayata karşı duruşu, bizlere de birer örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum. Basit sorunları nasıl kocaman sorunlar haline çeviriyor olmamız ve elimizdeki en değerli şey olan zamanı ne kadar verimli kullanıp kullanmadığımıza dair kendimizi sorgulamaya yönlendiriyor.

Sonuç olarak… Okumak güzel şey 🙂

Herkese iyi okumalar…,

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

Piyasa Fiyatı  25,00 TL

www.dr.com.tr  17,25 TL

www.idefix.com  16,25 TL

www.kitapyurdu.com  15,75 TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply