Author: RICK YANCEY Genre: , , , ,
Rating

ISBN: 9786053435716

 

Evet serinin ikinci kitabı da bitti. İlk kitap olan “5. Dalga”nın filmini izlediğimi unutup almıştım. O yüzden (film kitaba çok benzediği için) yaşamam gereken şaşkınlıkları yaşayamamıştım. Çünkü olacakları zaten biliyordum. O yüzden ikinci kitap benim için değerlendirme açısından daha faydalı oldu.

Ve diyorum ki; kesinlikle yazar bunu başarmış. İlk kitabın konusu dünyayı ele geçiren bir uzaylı istilası ile alakalıydı, ikinci kitapta ise artık bir şeyler açıklığa kavuşuyor. İlk kitapta tanışmış olduğumuz karakterlerle bu kitapta da karşılaşıyoruz fakat bu sefer ana karakter değişiklik gösteriyor, baş roldeki kişi değişiyor. Bu arada bu kitabın da filmi geliyormuş.

Kitap içerisindeki belli başlı bölümler karakterlerin her birisine özel olarak ayrılmış. Bu da bir olayı iki ya da üç kişinin farklı bakış açısı ile öğrenmemize imkan sağlıyor. Bu tarz kitapları seviyorum çünkü farklı bakış açıları sunuyor ve olayı zihinsel açıdan üç boyutlu bir hale sokuyor. Karakterler daha da bir gerçekçi hal alıyor, olaylar daha da film boyutuna ulaşıyor zihinde.

Aslında kitap içerisinde var olan tek eksiklik sanırım mekanların anlatılışı. Sonuçta dünyanın ele geçirildiği ve milyonlarca kişinin öldüğü bir istilada çevreye dair, bizim yuvamız olan bu yer yüzüne dair daha fazla ayrıntı verilebilirdi. Belki okuyanların bilinçaltına biraz daha fazla “koruyun ulan bu dünyayı! Elimizde bir tane var!” mesajı verilebilirdi. Gerçi olay bilim kurgu kitabı yazmak mı yoksa belli mesajlar vermek mi? Bu tartışılır… Ben kendi hassasiyetimden dolayı bunları kesinlikle eklerdim sanırım.

Kitap sadece karakterlerin ağzından çıkan cümleler ile aktarıldığı için ve dünyaya bakan başka bir göz olmadığı için mekan anlatımı eksik kalmış aslında. Yani kitap içerisinde bağımsız bir anlatıcı olsaydı eğer, karakterlerin görmediği, bize aktaramadığı olaylara da tanıklık edebilecektik. Ama sadece karakterlerin bakış açısı ile sınırlı kalmış durumdayız. Yani bu hem avantaj hem de dezavantaj olmuş durumda. İşte film burada avantajlı konuma düşüyor aslında. Belki de kitabını okuduğum ve filmini izlediğim bu tarz kombinasyonlarda ilk defa “off kitap daha başarılıydı her zamanki gibi” diyemedim. Mekanların anlatım eksikliğini yönetmen kapatmış. Ve kitabı okurken bize de elle tutulur bir veri verilmediği için hayal dünyası tamamen bizim eskiden izlediğimiz “uzaylı istilasına uğrayan dünyayı anlatan filmler”in oluşturduğu görüntüler ile sınırlı. Benim gözümde daha çok Ben Efsaneyim (I am Legend) filmindeki dünya canlandı.

Aslında ilk kitabını okurken de bu eksiklik oluşacaktı, fakat önce filmi izlediğim için, oradan kalan görüntüleri kitabı okurken yerlerştirmeyi başarmışım. Bunu da şimdi fark ettim…

Onun dışında karakterlere bağlı olan kurguda sürprizlerle dolu, her sayfayı merakla okuduğunuz bir kitap olacağına eminim. Bilim kurgu severler büyük bir keyifle okuyacaklardır bu kitabı.

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

15171072_1357901630900658_157647153518216371_n

Piyasa Fiyatı  29,90 TL

www.dr.com.tr  20,93 TL

www.idefix.com   19,43 TL

www.kitapyurdu.com    18,84 TL

www.ilknokta.com  21,83 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply