Author: Carl Sagan Genre: ,
Rating

Carl Sagan kitaplarına devam… Sanırım yazdığı bütün kitapları okuyacağım çünkü hem böyle akıcı bir dil hem de merak edilen konulara getirilen açıklıkları başka yazarın kitaplarında bulabileceğimi sanmıyorum. Hem bilgi birikimi oluyor, hem de sıkılmadan büyük bir keyifle okuyorum.

Sagan her kitabında evrene dair farklı konulara açıklık getiriyor. Bu kitabında da Dünya ve solar sistemimizdeki diğer gezegenler ile ilgili açıklamalara yer vermiş. Tek tek gezegenler ile ilgili bilgi almak, ne zaman ne kadar bir bilgi birikiminin elde edildiğini görmek çok keyifli. Tam bu kitabı okurken kitap içerisinde de adı geçen Cassini’nin yok edilmesi de değişik bir tesadüf oldu.

Sagan, Hawking, Dawkins… bu insanlara bakıp da kitaplarını okuduğum zaman en çok hoşuma giden, sadece işine odaklı bir bilim adamı olarak değil de, duygularını da işlerine katan insanlar olarak çalışmış olmaları. Sanırım hepsinin ortak noktası dünyanın ileride başına gelmesi muhtemel olan felaket durumları ile ilgili bilgi verip, insanlara “dünya elden gidiyor” mesajını sık sık vermeleri.

Bu kitapta da dünyanın değeri, neden onu korumamız gerektiği gibi birçok konuya dikkat çekmiş. Birazcık NASA’nın önemi, neden araştırmalarına devam etmesi gerektiği kısmı bana zorlama, ama ikna edici geldi. Diğer gezegenlerin evrimsel süreçlerini, başlarına gelen felaketleri ve bunlardna nasıl kurtulduklarını öğrenmek, dünyanın da kurtuluşuna yardımcı oluyor.

ve her kitabından sonra olduğu gibi bu kitabında da  bir kez daha aynı şeyleri düşündüm. Bu koskoca Evren’de minnacık bir noktayız, ve sadece bir tane evimiz var. Onu yok etmemek için elimizden geleni yapmak zorundayız.

herkese iyi okumalar…

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply