Author: WILLIAM GOLDING Genre: , , ,
Rating

ISBN:9754582901

 

 

Ne yorum yapacağımı, bu kitaba nasıl bir bakış açısıyla bakacağımı bilemiyorum. Sanırım bir kitaptan ne beklediğinizle alakalı tatmin olma duygusu.

Eğer sürükleyici, sizi rahatlatacak bir roman arıyorsanız bu o değil. Savaştan kaçmak için bir uçakla kaçan bir grup çocuğun uçağının bir adaya düşmesi sonucunda burada yaşadıkları anlatılıyor. Ama bir kitap içerisinde “çocuklar” varsa aklınızda oluşan hikaye tamamen farklı oluyor. Açlık, fikir ayrılığı, farklı amaçlar sonucunda birbirine zıt düşen çocukların bir süre sonra vahşileşmelerini hayretle izlemek can sıkıcı. Her insanın içinde var olan kötüyü ve iyiyi çocuklar üzerinden görmek, bu kıyaslamayı onlarla yapmak insan beyninin alamayacağı bir nokta. Çocuk deniler canlıdaki masumiyetin yok oluşu, içlerindeki hırçınlığın bu derece dışa vurulması insanı rahatsız ediyor ve kitap keyifli bir kitap olmaktan çıkıyor.

Tabii ki felsefi yönden bakılırsa, insani duyguların çatışması, hatta bir tek insanda mevcut olan her duygunun yoğun bir biçimde tek çocuğa ait olarak yansıtılması ilgi çekici olabilir. Ama dediğim gibi, kötülük çocuklara yakışmıyor.

Ayrıca kitabın arkasındaki bilgiler olmasa çocukların savaştan kaçarken o adaya düştüklerinden neredeyse haberimiz olmayacak.

Bir “ada” kitabını eline alınca insan, bir şekilde o adanın daha iyi tasvir edilmesini ister. En azından konunun içine girebilmek, gözümüzde birçok şeyi canlandırabilmesi açısından bu gereklidir. Hele ki olayların hepsi sadece o adada geçiyorsa. Yazarın tasvirlerinin eksikliği bende okurken kopmalar yarattı. Çocukların birbirleri ile konuşmaları tatmin edici değildi. Tamam hepsi çocuk ama bir şekilde düzgün cümle kurabilirler. Yabancı bir filmi Türkçe dublaj ile izlerken bize yanlış gelen tercümelerden dolayı bir rahatsızlık hissinin oluşması gibi kitaptaki konuşmaları okurken de aynı şeyleri hissettim. Sanki kitapta bir şeyler eksik kalmış, yazar vermek istediklerini doğru yazamamış gibi.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü almış bir kitaba bu derece bir yorum yapmam ne kadar doğru bilmiyorum. Belki de ödülü verenlerin ya da bu kitabı çok beğenenlerin yakaladıkları şeyleri ben bulamadım. Bir çok yayın evinden geri çevrildiği düşünülürse belki de böyle düşünen kişi bir tek ben değilimdir.

Piyasa Fiyatı  14,00 TL

www.dr.com.tr   10,50 TL

www.idefix.com   10,50 TL

www.kitapyurdu.com   10,47 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply