Author: OYA BAYDAR Genre: , ,
Rating

ISBN : 9789750700088

 

 

Deniz Gezmiş’in, Nazım Hikmet’in adının geçtiği, üniversite olayları, 1 Mayıs İşçi Bayramı, faili meçhul cinayetler ile Türkiye’nin 40-50 yıl önceki siyasi dönemine bir yolculuk kitabı. O dönemleri yaşayan ya da merakı olan kişiler için, roman içinde tarih niteliğinde bir kitap.

Farklı ideolojilere sahip aşık bir çiftin konu alındığı, sürgünlerle, kaçışlarla, bolca ölüm ve cinayet ile bezeli Türkiye’ye, devlete ve o zamanki Türkiye’nin ufak bir kesimine yolculuk yapmak güzeldi. Güzel olan aslında az da olsa o dönemde yaşanan olaylara tanıklık yapabilmekti, yoksa yaşanan olaylar, anlatılan, kurgulanan, belki de gerçekten olmuş olan olaylar zincirinin hiçbir güzel yanı yoktu.

Siyasi ya da tarihsel olayları kitaplardan roman halinde öğrenmeyi seven birisiyim. Oya Baydar kitaplarını da çok merak ediyordum ve bu kitapla bir giriş yapmış oldum. Meraklısını fazlası ile tatmin edecek bir konu ve olaylar zinciri. Ana karakterlerin sayıca fazla olması biraz benim konsantrasyonumu bozdu. Olayların birbiri ile bağlantısının sağlanması, geriye dönüşler ile zaman içerisinde farklı yolculuklara çıkmak açıkçası farklı bir anlatım olmuş. Zaman zaman karakter sözü ele alırken, zaman zaman da anlatıcı devreye giriyor. Başta bu tarza alışmak zor olsa da, bir süre sonra gözünüzde canlandırma yapabiliyorsunuz.

Bu kitabın devamı niteliğinde olan “Erguvan Kapısı”nı da en kısa zamanda okumayı planlıyorum. Biraz daha günümüze yakın bir kitap olduğunu ve beni daha da içerisine alabileceğine inanıyorum. Belki de ikinci kitapla daha iyi bir bağlantı kurabilmem için bu kitabı okumuş olmam önemli olacak.

Piyasa Fiyatı 32,00 TL

www.dr.com.tr   24,00 TL

www.idefix.com  24,00 TL

www.kitapyurdu.com  20,80 TL

www.ilknokta.com  23,25  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply