Author: TREVANIAN Genre: , ,
Rating

ISBN:9753900799

 

 

Tavsiye üzerine okuduğum kitaplardan birisi.

İlk başladığımda “Bu kitap bitmez, ama arkadaşlarımın da bir bildiği vardır.” diye düşündüm. Kitap içerisinde ana konu dışında çok fazla yan konu mevcut. Bazen bu yan konular sıksa da, bir süre sonra kitabın ana karakterini daha iyi tanımanıza neden olduğunu fark ediyorsunuz.

Kitapta en çok dikkatimi çeken ise yazarın söylemek istedikleri şeyleri direkt olarak söyleyip size düşünmek için pay bırakmaması. Ağdalı cümleler kullanmadan bir olay olduğu zaman anında haberiniz oluyor. Biri öldüyse ölmüştür.

Kitabın içeriğinde ise yarı Rus yarı Alman asıllı ve Japon bir general tarafından büyütülmüş olan, büyürken Japon’lara özgü “Go” oyununu öğrenen Nicholai Hel’in hayatına tanıklık ediyoruz. Yedi dil konuşabilen ve kendisini kötü şartlara rağmen mükemmel bir şekilde yetiştirmiş olan Nicholai öğrendiği oyunu hayatına da uyarlıyor.

Kitabın çoğunluğunda Amerikan karşıtlığı ön planda ve akıllıca lafların önü arkası kesilmiyor.

Kitap hakkında yazılacak, tartışılacak çok fazla ayrıntı var ama kitap ile ilgili ip ucu vermek istemiyorum.

Son olarak kitapta da yer alınmış bir uyarı ilgimi çekti. Trevanian‘ın önceki kitaplarında detaylı anlatımları sonucunda (iyi korunan bir müzeden nasıl tablo çalınacağı) hırsızlık ve benzeri felaketler yaşandığı için yazar bu kitap içerisindeki birçok detaydan kaçınmış. Yazarın üstün bir zeka ve araştırma kabiliyetine sahip olduğu aşikar.

Okunması gereken bir kitap ve tanınması gereken bir karakter Nicholai Hel.

Piyasa Fiyatı  27,00 TL

www.dr.com.tr  20,25  TL

www.idefix.com  20,25  TL

www.kitapyurdu.com  21,60  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply