Rating

Tavsiye ile aldığım, aylarca kitaplığımdan bana bakmış olan “elbet bir gün başlarım” diyerek cesaret edemediğim, en sonunda bana seslenen “gel beni okuuuu, gel beni okuuuuuuu” diyerek şizofrenik moda sokan bir kitap. 842 Sayfalık bir kitap, bitiş süresi yaklaşık olarak 2 hafta. Bu sayfa sayısı ve bu sürenin bağlantısının açıklaması kitabın sürükleyiciliği ve başarısında yatıyor.

Kitabımızın ana karakteri Bay Lin (Shantaram) silahlı soygundan dolayı hapse atılmış, firar ettikten sonra da kendisini Hindistan’a atmıştır.  Bombay sokaklarında sizi gezdiren, en içteki sırlarını gözler önüne seren bir kitap bu. Bir yerde okumuştum, bu kitapla ilgili birisi şunu yazmıştı; Hindistan’da yaşayanlar bile bu kitabı okuduğunda oraya dair yeni şeyler öğrenecek. Gerçekten Hindistan’ı iliklerinize kadar tanıyorsunuz, yaşıyorsunuz bu kitap ile.

Dostluk, aşk, aldatma, hayatta kalma, yaşamın zorlukları, mafya, dürüstlük, savaş… Kısacası hayata dair her şeyi içinde bulunduran bir kitap. Bu arada kitaptaki çoğu şey yazarın gerçekten yaşadığı şeyleri içermekteymiş. Yazarımız gerçekten de hapisten kaçarak Bombay’de, kitap içerisinde yazdığı şeyleri yaşamış.

Yaptığım araştırmalara göre kitaptaki karakterler, ki çok fazla çok sağlam karakter var, uydurmasyonmuş. Birçok kitabı okuyan kişi bunu duyduğunda çok üzülmüş. (bknz. Ekşi Sözlük 🙂 ) İşte ben buna hiç inanmak istemiyorum, inanamıyorum. Çünkü karakterler o kadar güzel tasvir edilmiş, o kadar gerçekçi anlatılmışki, tanıdığınız bir kişiyi bile bu kadar başarılı bir şekilde anlatmak çok zor.

Bu arada kitap bu kadar çok içeriğe sahip olmasına rağmen gülümseten kitaplar kategorisine de girmeyi başarıyor. Espirili bir dilin hakim olduğu kitap size her duyguyu sonuna kadar yaşatıyor.

Bazen bazı kitapları sözlerle anlatmak o kadar zor ki, ancak okumanız gerekir. Bu kitap da benim için bu kategoriye girmiş bir kitap. Uzun zaman sonra benden beş yıldız almayı başarmış bir kitap…

Hidistan’ı, farklı bir kültürü öğrenirken, keyifli, zorlu bir yolculuğa çıkmak isteyen herkese tavsiye ediyorum bu kitabı.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply