Author: Leonid Andreyev Genre: ,
Rating

Yazarımız Leonid Andreyev Rus Edebiyatında, kötümser yazılarıyla tanınan bir yazarmış. Bu kitabın çevirmeni olan Barış Zeren’in kitap başında vermiş olduğu ayrıntılı bilgi ile yazarın hayatını, Gorki ile olan dostlukları ve sonrasında aralarının açılmasına dair birçok konuyu öğreniyorsunuz. Gorki yazarımızı insan sevgisine, olumlu şeyler yazmaya her ne kadar yönlendirmeye çalışsa da, Anddeyev bu konuda ısrarcı bir tutum sergilemiş.

Kitaba gelirsek; Cehennemden sıkılan Şeytan dünyaya inme kararı alır ve Amerikalı milyarder Wadndergood’un bedenine girer. İlk defa dünyaya adım atan bu Şeytan’ın asıl amacı insanlarla dalga geçmek, onlarla eğlenmektir fakat düşündüğünden farklı olur her şey. İnsanlar Şeytan’dan daha şeytan bir halde, ona resmen papucunu ters giydirirler.

Yazar her ne kadar kötümser olarak anılmış olsa da, emin olun daha kötümser kitaplar okudum. Zira Jerzy Kosinski kitaplarını bilen varsa, kötümser kitap denildiğinde ilk olarak bu yazar geliyor aklıma. Bazı kitaplar dönemlerine göre yorumlanmak zorunda. Andeyev’in “kötülüğü” nün de dönemsel olduğunu düşünüyorum. Evet insan sevgisi teması, kötülükler, şaşkınlıklar kitap içerisinde mevcut fakat, günümüz dünyasına baktığımız zaman, kimsenin bunlara şaşıracağını zannetmiyorum.

Sözün özü, evet okunabilecek bir kitap, hayır beni derinden etkilemedi…

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply