Author: AMIN MAALOUF Genre: , ,
Rating

ISBN:9750810039

 

 

Kitap 1072 yılları ile 1900’lü yıllarda geçen, merkezinde Ömer Hayyam’ın yazmış olduğu Rubaiyat isimli eser olan iki bölümden oluşmakta.

İlk bölümde Rubaiyat’ın yazılış hikayesini izlerken Hayyam’ın Semerkant’taki hayatına, yaşadıklarına da tanıklık ediyoruz. Düşünen bir beyin ile düşünmeyi, araştırmayı reddeden beyinlerin arasındaki tartışmalar ile kitap başlamakta. Hayyam’ın yazdığı rubailerden dolayı yer yer başının belaya girmesine, ama çoğunlukla da onu destekleyen bir kitlenin varlığını gözlemleyerek o tarihlerdeki ülke yapısı ile ilgili de bilgi edinmek mümkün.

İkinci yarıda ise seneler önce izi kaybolmuş olan Rubaiyat’ı bulmak için, kitabın anlatıcısı olan Benjamin O. Lesage ile birlikte zorlu, savaş dolu bir yolculuğa çıkarak tarihteki İran’a tanıklık ediyoruz.

Kitap içerisinde gerçekten meydana gelmiş olan tarihi bilgiler var. Bu bilgiler ile kurgulanmış, içerisinde birçok duyguyu kapsayan bir eser haline gelmiş. Ömer Hayyam’ın yazdığı rubailer dışında o dönemdeki araştırmacı kimliği, gökbilimine olan merakı, tıp alanındaki araştırmaları, dinsel konularla ilgili sorgulamalarını izlemek çok güzeldi. Ve birçok özelliğe sahip bu adamı bazen çıkar ilişkisi, bazen de gerçek dostluklardan dolayı el üstünde tutan, bazen de düşüncelerinden dolayı ona kinle bakan insanların karakterlerine de şahit oluyoruz.

Aynı zamanda kitabın bir kısmında konu edilen Haşşaşin tarikatının Hasan Sabbah tarafında kuruluşu da anlatılmış ve bu konu ile ilgili de kısa bilgiler verilmiş.

Çevremde kime “Semerkant” desem, ben bu kitabı bayılarak okudum, bir günde bitirdim, dedi. Ne yazık ki ben bu kitabı dört günde, hatta biraz da zorlayarak bitirdim. Bunun sebebi kitabın kötü oluşu değil, benim tarihi çok fazla içine alan, içerisinde tarih dışında kendimi de bulabileceğim konuya sahip olmayan kitapları çok benimseyemiyor olmamdan kaynaklanmakta. Zira yazarın dili akıcı, konuların birbiri ile bağlantısı gayet başarılı bir şekilde verilmiş. Yazarın sayfa aralarına kattığı açıklamalar da kitaba daha çok dahil olmaya, öğrenme duygusunu tatmin etmeye yarar sağlıyor. Tarihi kitapları, ya da din konusunun biraz daha fazla ağırlıkta olduğu tarihi kitapları seviyorsanız bu kitabı da çok beğenirsiniz. Betimlemelerden uzak, mekana çok hakim olmadan, sadece tarihsel konuların içerisinde yazarın akıcı dili ile gezineceksiniz.

Piyasa Fiyatı   18,00  TL

www.dr.com.tr    13,50  TL

www.idefix.com      11,07  TL

www.kitapyurdu.com     13,27  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply