Author: PATRICIA MCCORMICK Genre: , , , ,
Rating

ISBN:6055675004

 

 

13 Yaşında Nepal’de bir köyde yaşayan Lakshmi geçim sıkıntısı yüzünden babasının isteği üzerine hizmetçilik yapmak için zengin bir eve gönderiliyor. En azından Lakshmi dahil herkes bunu böyle biliyor. Uzun bir yolculuk sonrasında Lakshmi gittiği “Mutluluk Evi”nin aslında bir genelev olduğunu öğreniyor.

Beni derinden etkileyen ve iki saatte bitirdiğim bir kitap. Yazar bu kitabı yazabilmek için yoğun bir araştırma yapmış ve madur kadınlarla birebir görüşmüş.

Kadının ikinci plana nasıl atıldığı, çaresiz kalan anne babaların bu iğrenç yola nasıl başvurdukları ve bu kızların nasıl eziyetlere katlandığı gözler önüne seriliyor.

Kitap bu olayları yaşayan Lakshmi’nin ağzından yazıldığı için okurken sanki kızla karşılıklı oturmuş sohbet ediyor, yaşadıklarını dinliyor gibi hissettim. Bazen elimi omzuna atarak teselli etmeye çalışmak bile geldi.

Gerçekten iliklerinize kadar hissedeceğiniz, tüylerinizi diken diken edecek bir yapıt. Almış olduğu “Ulusal Kitap Ödülü”nü sonuna kadar hak ediyor. Her yıl yaklaşık olarak 12.000 Nepalli kızın bu şekilde satıldığı da yazarın notları arasında yer alıyor. Bu konuya değinilmiş olsa da devletler, insanlar bu sorunun önüne geçebilmek için ne gibi çabalar harcadı, kitap ulaşması gereken yerlere ulaştı mı bilemiyorum. Umuyorum ki etkili olmuştur. (Kitapta anlatıldığına göre Amerika bu konuya önem vermekte.)

Ne yazık ki bir kitap gibi yorumlayamayacağım yapıtlardan bir tanesi. Sanki kitabı edebi yönünden, yazım yönünden eleştirirsem orada yaşananlara, şu anda da bunları yaşadığını düşündüğüm kızlara karşı saygısızlık yapmışım gibi hissedeceğim…

Piyasa Fiyatı  10,00 TL

www.dr.com.tr  7,50  TL

www.idefix.com  7,50  TL

www.kitapyurdu.com  7,50  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply