Author: Graeme Simsion Genre: , , , , ,
Rating

Geçtiğimiz zor dönemlerde (ki genelde bu zor dönemler hiçbir şekilde bitmese de) akıl sağlığımı koruyabilmek adına, kısacık zamanlar dahilinde aklımı az da olsa dağıtabilecek bir kitap arayışına girdim. Sonrasında kitaplığımda, zamanında İngilizcesini okumuş olduğum bu kitap gözüme ilişti. Hadi, dedim başlayalım Ezgi…

Kitabımızın kahramanı genetik profesörü Don biraz farklı bir karakterdir. Kitap içerisinde tam olarak dile getirilmese de otizm spektrumu içerisinde gezinen Don, her şeyi kurallı olması konusunda takıntılıdır. Yapacağı her şeyi bir zamanı ve listesi vardır. Daha önce hiç sevgilisi olmamıştır ama en sonunda bir proje geliştirip on altı sayfalık bir test hazırlar ve “Eş Bulma Projesi”ni devreye sokar. İşte olaylar aslında bundan sonra başlar. Takıntılarını sorgulatacak bir kadın olan Rosie ile tanışır.

Az çok kendinizi de içinde bulacağınızı düşündüğüm, basma kalıp fikirler dahilinde yaşadığımız ortamlarda aslında birazcık cesaret ile nelerin değişeceğini ve güzelleşeceğini gösteren bir yapıt. Don’u tanımak ayrı bir keyif iken Rosie ile tanışmak da apayrı bir keyif. Yani iki karakter ve yan karakterler o kadar güzel bir şekilde anlatılmışki kitabın içinden çıkmanız imkansız.

Zaman zaman yüz güldüren, zaman zaman düşündüren ama kesinlikle keyif alacağınıza inandığım bir kitap.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply