Author: JOSE SARAMAGO Genre:
Rating

ISBN:6054764457

 

Birden bire “ölüm”ün ortadan kalktığını düşünün. Hiçbir insan ölmemektedir, zaman akmaya devam eder, yaşlanmalar devam eder fakat ölüm artık yoktur. Başta “çok güzel” diye düşünsek de sanırım olayın derinliklerine inip, oluşabilecek felaketleri fark ettikçe çok da güzel bir şey olmadığı belli oluyor. İşte bu kitap ölümün yok olduğu bir ülkede bu durumun sonuçlarını bireysel, toplumsal olarak irdelemektedir.

Böyle bir kurgu ile ölümün olmaması sonucunda bir ülkede meydana gelebilecek her türlü olumsuzluk bizlere sunulmuş. “Peki ya şurası ne olurdu?” gibi bir soru işareti benim aklımda kalmadı ve kurguya uygun olarak bütün düşüncelerim tatmin edildi. Kitap genel olarak bireysellikten uzak olarak, bir anlatıcının toplumu kuş bakışı gözetlerken yöneticilerin hayatlarına girmesi ile bazen de bir eve misafir olması ile yaşanan felaketi irdeleyerek, bize gelişmeleri ya da gerilemeleri sunmakta.

Yazarın yazım şekli çok değişik geldi. Konuşma cümlelerinin hiçbirisinin ayrı bir cümle halinde verilmemesi, konuşmaların tek bir paragraf halinde sunulması, her yeni başlayan konuşmaya büyük harfin eşlik etmesi farklı bir anlatım ortaya çıkartmış. Paragrafları ve konuşma cümlelerini seven kişilerin bu açıdan okurken içlerinin bunalabileceği ile ilgili uyarıda bulunmalıyım. Kitapta ana karakter ve tasvir edilen mekanların olmaması kısacası klasik roman tarzından farklı yazılmış olması göze biraz farklı gelmekte. Aynı zamanda içeriğinde monolog cümlelerin olması da sohbet edermiş gibi bir ifade ile kitabı okumanıza el veriyor. Cümleler uzun olsa da sizi sıkmayacak şekilde gayet basit yazılmış.

Ölümün ve ölümsüzlüğün sonuçlarını bu derece irdelerken dünyada her şeyin ne kadar muntazam bir şekilde düzene oturtulmuş olduğunu bir kez daha fark ettim.

Kitap içerisinde çok fazla “ölüm” kelimesi geçmesine rağmen iç bunaltan, sizi bunalıma sürükleyecek bir biçimde yazılmamış. Okuyucu ile konuşurcasına cümleler yazılmış, bu da kitaba ayrı bir samimiyet katmış.

Farklı bir tarzı olan bir yazar ile tanışmak istiyorsanız 1998 Nobel Edebiyat Ödülünü almış olan bu yazar ile serüveninize başlayabilirsiniz.

Piyasa Fiyatı   17,00  TL

www.dr.com.tr    12,24  TL

www.idefix.com     12,24  TL

www.kitapyurdu.com     11,90  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply