Rating

ISBN:9759997649

 

 

Beni derinden etkileyen bir yolculuk daha bitmiş bulunuyor.

Molly Ayer kimsesiz bir çocuk olarak birlikte yaşadığı aile ile sorunlar yaşamaktadır. İşlediği bir suç neticesinde doksan bir yaşındaki Vivian’ın çatı katını temizlemek ile görevlendirilir, isteksizce başladığı bu iş sonrasında aslında birbirlerinin birçok ortak noktaları olduğunu keşfedeceklerdir. İkisinin farklı dönemlerde yaşadığı zorluklara da satırlar arasında tanıklık edeceksiniz.

Kitap bölüm bölüm hem 2000’li yılları hem de 1900’lü yılları anlatıyor. Yıllar farklı olsa da konular bir süre sonra çok başarılı bir şekilde birbirine bağlanmış ve arada kesinlikle kopukluk yok. Gayet sürükleyici bir şekilde yıllar arasında gezinerek iki farklı hayat hikayesine tanıklık edebiliyorsunuz.

Öksüzler Treni 1854-1929 yılları arasında Amerika’da mevcutmuş ve iki yüz binden fazla kimsesiz çocuk bu tren ile taşınıp yeni ailelere verilmiş. Çocukların bir kısmı güzel ailelere denk gelse de ne yazık ki bir kısmı köle şeklinde kullanılmak için alınmış. Yazar bu trenle yolculuk yapmış kişilerle ya da akrabaları ile yaptığı röportajlar sonrasında romandaki hikayeyi kurgulamış. (Çoğu yerde romanın gerçek hikaye olduğunun söylendiğini duydum.)

Bir yuvaya sahip olmanın önemi, zorlukların insanları nasıl büyüttüğü, hayatımızda karşımıza çıkan olayların ya da kişilerin bir kaderi nasıl etkilediği gibi birçok önemli ve can alıcı nokta bu kitapta var. Nedense bana bu roman başarılı bir kişisel gelişim kitabı gibi geldi. Bir solukta okunacak cinste, başarılı bir eser.

Gerçek hayat hikayelerinden alıntı olan kitapları seviyorsanız tam size göre diyebilirim.

Piyasa Fiyatı  17,00 TL

www.dr.com.tr   12,24 TL

www.idefix.com  10,20 TL

www.kitapyurdu.com  10,33 TL

www.ilknokta.com  12,75 TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply