Author: Jojo Moyes Genre: , ,
Rating

Jojo Moyes’e küsmüştüm aslında. Senden Önce Ben kitabından sonra bir kitabını gereksiz yere iki seriye ayırarak tamamen para amaçlı yazdığı izlenimi oluşmuştu bende. Eminim bu küskünlük onu depresyona sokmuştur, başını duvarlara vurmuştur. Bu kadar kendisine zarar vermesin diye, tatile giderken bu kitabını aldım.

“Of nasıl bir kitap bu” dedirtmeyen, ama tatilde keyifle okunulacak bir kitap. Kahramanımız ailesinin baskıcı evinden kaçmak amacıyla evlenip, hiç görmediği bir kasabaya yeni eşi ve kayınpederi ile yaşayacağı eve gider. Burada yaşadığı can sıkıcı hayattan kurtulmak amacıyla kasabadaki yeni bir oluşuma katılma kararı alır. “Atlı Kütüphaneci” olma kararı alan Alice dört beş kadın ile beraber at sırtında, heybelerine koydukları kitaplar ile, ulaşılması zor evlere giderler. Kasabada yaşanan olaylar, kadınların kenetlenmesi ve kitap okumaya dair güzel bir roman.

Kitapta bana çok fazla akıl karışıklığı var gibi geldi. Ana karakterin kim olduğu çok belli değil, ana karakter ile yan karakter kapışıyor resmen. Kesinlikle bir aşk romanı değil. Yıldızın altında yaşanan bir şey yok…

Kitabın Türkiye ve yurtdışı kapaklarına bakınca aslında Türk okurunu aşağılayan bir kapak olarak gördüm. Dünyanın en romantik kitabıymış gibi olan bu kapak, içerik ile ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Muhtemelen sipariş üzerine, “kesin romantik okuyucuyu çeker bu kapak, zaten Senden Önce Ben’i biliyorsa okuyucu, bu kapak ile bu kitabı da alır” mantığı ile tasarlanmış. Tasarımı isteyen ticari amaçla istemiş, tasarımı yapan da ne yazık ki emir kulu olmuş, kitabı okumamış…

1930’larda Amerika’da gerçekten bu tarz bir grup kadın varmış. Muhtemelen kendi kültürlerinden dolayı çok etkilenen The Times bu kitap için “Yazdığı en iyi roman” demiş. Haddini bil Times diyorum ben de… Senden Önce Ben hala en başarılı romanı bu yazarın. Muhtelemelen bir yazarın başına gelebilecek en kötü şeyi yaşadı Jojo Abla. Yazdığı ilk kitap mükemmeldi, o yüzden bunu aşması artık gerçekten çok zor.

Okunulabilecek, keyifli, zaman geçirmelik, kafa dağıtmalık kitaplar statüsüne girebilecek, minnoş bir kitap. Ama beni yine üzdün be Jojo.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply