Author: GIUSEPPINA TORREGROSSA Genre: , , ,
Rating

ISBN:6050907230

 

 

Kadınlara dair yazılmış olan romanları, hikayeleri seviyorum. Bir şekilde onlara yakınlık  hissederek, yaşadıklarına uzaktan da olsa tanıklık etmek, belki de arsız bir şekilde halime şükretmek hoşuma gidiyor. Çoğu kadının da hoşuna gittiğini düşünüyorum. “Birileri bizi anlatıyor” diye düşünerek bunun bir gram da olsa kattığı rahatlıkla kitaplara eşlik ettiklerine eminim. Ama her şeyden önce “Kadınları anlatan kitapları” erkeklerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap gibi.

Küçük bir kızın anlatımıyla başlıyor kitabımız. Akrabalarının çok eski tarihine de değinerek trajik bir hikaye ile azize olan Azize Agatha’nın soyundan gelen sülalesindeki kadınların yaşadıklarına, bazen ikinci plana atılmalarına, erkekler tarafından çektikleri acılara ve çoğumuzun farkında olmayarak göz ardı ettiği meme kanserine değiniyor. Ama aynı zamanda da kurduğu cümlelerdeki kara mizah ile bir yandan gülümserken bir yandan da etkisini hissediyorsunuz. Kitap bitsin istemedim resmen. Yavaş okudum belki de bu yüzden.

Kitap yoğun olarak kadın erkek ilişkilerini baz alarak yaşanan aşkların yatak odalarına kadar giriş yapıyor. Kadınların cinselliğe bakış açıları, dişiliklerinin farkına varışları, kiminin bunu kullanması, bazısının ise ne olduğundan haberinin olmaması gibi birçok hala günümüzde dahi yaşanan konulara değiniliyor. Kadın erkek ilişkileri dışında ailenin önemi de bu geniş sülalenin anlatımında bizlere sunuluyor.

Birçok sayfada gülümseyerek, birçok sayfada da hüzünlenerek satırların altlarını çizdim. Ama muhtemelen bütün kitapta biz kadınları en derinden vuran, yaşanılan sıkıntıları özetleyen, tanıtım yazısında da kullanılmış olan bir cümle bütün altı çizili cümleleri yok ediyor;

“… Şunu aklına yaz: Erkekler sana dokunduğunda zevk almıyorsan kendilerini eksik hissederler, ama bir de zevk almayagör, o zaman da seni fahişe yerine koyarlar…”

Kitap D&R ve İdefix’de tükenmiş durumda.

Piyasa Fiyatı   19,00  TL

www.kitapyurdu.com     15,20  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply