Author: ORHAN PAMUK Genre: ,
Rating

ISBN : 9789750506093

 

Ödüllü yazar Orhan Pamuk tarafından yazılmış otuz seneyi bulan eski İstanbul aşkına dair güzel bir roman.

Yaşı büyük olan iş adamı Kemal’in uzak akrabası Füsun’a olan aşkı yalın bir dille anlatılmış. Uzun tasvirlerden bunalan kişileri bir süre sonra sıkacağını düşünüyorum. Bir odanın dahi birkaç sayfa ile aktarılmış olması eğer romanın içine dalıp, o anları yaşayamadıysanız sıkıcı gelebilir.

Romanı okurken hep aklımdan geçen “Bu gerçek bir hikaye mi?” sorusuydu. Roman içerisinde kullanılan ve çoğumuzun belki de hiç görmediği objeler gerçekten yaşanmış gibi anlatılmış, tasvir edilmiş. Bu da hikayenin gerçekten yaşanmış ve akıllarda iz bırakmış olduğu izlenimini oluşturuyor.

Sonrasında yaptığım araştırmalarda Orhan Beyin oturduğu yer olan Çukucuma’da eskicilerden, ikinci el malzeme satan dükkanlardan ve kendi aile yadigarı olan eşyalardan esinlenerek bu romanı yazdığını öğreniyorum. Sanırım Dünyada bir ilk olarak daha sonra bu eşyaları “Masumiyet Müzesi” adı altındaki Çukucuma’da yer alan müzede sergileniyor. Müzeyi gezmek romanı yeniden yaşamanızı sağlıyor. Kitabın içinde bulunan bilet ile müzeyi ücretsiz gezebilmeniz olanak sağlanmış.

Müze de beni derinden etkilemişti. Çok özenli bir çalışma sergilenmiş. Romanın bölümlerine göre aynı düzende sergilenen objeleri görerek kitabı bir kez daha bölüm bölüm hatırlayabiliyorsunuz.

Piyasa Fiyatı 32,00 TL

www.dr.com.tr  24,00 TL

www.idefix.com 24,00 TL

www.kitapyurdu.com   24,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply