Author: SABAHATTİN ALİ Genre: ,
Rating

ISBN:9750800016

 

 

Sabahattin Ali kısa yaşamında (1907-1948) Türk Edebiyatına çok önemli eserler emanet etmiş bir yazar. Kuyucaklı Yusuf yazarın ilk romanıdır. Kürk Mantolu Madonna kitabı ile bir kez daha gündeme geldi. O kitabından ne kadar etkilendiysem Kuyucaklı Yusuf’tan da bir o kadar etkilendim.

Kitabımızın başkahramanı Yusuf çocuk yaşta yetim kalarak onu evlat edinen Kaymakam Selahattin Bey ile hayata kaldığı yerden devam etme savaşına girer. Etrafında onu eğiten hiç kimse olmasa da sağlam karakteri ve duruşu ile çevresindeki çoğu kişinin kendisine saygı duymasını sağlamayı başaran birisi Yusuf. Bu sağlam karakterin yanı sıra içten içe bir yere ait olmamanın vermiş olduğu eziklik ile bir türlü hayattan ne isteyeceğini, nasıl yaşaması gerektiğine de karar veremiyor. Yusuf’un hayata tutunma çabasını izlerken kitaptaki yan karakterleri de tanıma imkanına sahip oluyoruz.

Sabahattin Ali bir taşranın içerisinde meydana gelen kültürel öğelerden, devlet ile halk arasındaki yaşam ilişkisinden, köy içerisindeki insanların birbiri ile münasebetine, maddi sorunların çokluğuna kadar birçok konuyu ele almış.

Kitap içerisindeki kelimeler olduğu gibi bırakılmış, eski Türkçe ile bezeli bir başyapıt karşımızdaki. Fakat cümle içerisinden kelimelerin anlamları çok rahat çıkartılıyor. O yüzden okunması sırasında çok fazla zorlayıcı etken olmuyor. Zaten cümlelerdeki akıcı üslup ile rahatça okunan bir roman halini almış.

Piyasa Fiyatı   13,00  TL

www.dr.com.tr    9,75   TL

www.idefix.com      9,75  TL

www.kitapyurdu.com     9,58   TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply