Author: SABAHATTİN ALİ Genre: ,
Rating

ISBN:9753638029

 

 

“Ne varsa eskilerde var.” diye boşuna dememişler. Aşkın en yalın, incitmekten korkan, tutku dolu halini bu kitapta Sabahattin Ali‘nin cümlelerinde buldum.

Erkekler tarafından kırılmaktan yorulmuş olan ve bu yüzden onlardan uzak durmaya çalışan kürk mantolu Madonna ile insanlardan uzak duran fakat nasıl olduysa bu kadına vurulmuş olan Raif’in hikayesi.

Sabahattin Ali aslında insanların ön yargılarının yanlışlığını, insan beyninin ne kadar kolay kandırılabilir olduğunu bizlere sunmuş. Kitaptaki karakterlerin kendilerini açıkça eleştiren, farkındalığı olan karakterler olması çok hoşuma gitti. Birçoğumuzun günlük hayatında bile birçok kez karşılaştığı ama belki de kendimizi sorgulamadığımız konulara değinmiş. Bir insanın duygularının zaman ile ne kadar değişebileceği, sade ve tek fikirli olmadığımız, karmakarışık bireyler olduğumuzun gözler önüne serilmiş. Ve kitabın üzerinde durduğu ana karakter Raif Beyde siz de, ben de, diğerleri de kendinden bir şeyler bulacağına eminim.

Yazar aynı kelimelere dahi başvurmadan bu kadar uzun, sıkmayan, kendine çeken ve tüm çıplaklığı ile var olan bir aşkı anlatmış. Kitabı okuyan her kadının bu aşka imrendiğini tahmin ediyorum.

Karakterler ile ilgili yazılacak aslında çok fazla şey var ama kitabı okumamış olanlara ipucu vermek ve kitabın havasını bozmak istemiyorum.

Kitabın içerisindeki kelimeler olduğu gibi korunmuş, yazara olan saygıdan dolayı yeni Türkçeye göre değiştirilmemiş. Anlaşılması zor olan, cümle içerisinden anlamını çıkartamayacağımız kelimelerin açıklamalarına da sayfanın altında yer verildiği için okuma sırasında zorluk çekilmemekte.

41 senelik kısa hayatına sığdırdığı önemli eserler ile Sabahattin Ali’nin kitaplarının okunması gereken eserler olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan küçük bir paylaşım;

“Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçındığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz?”

Piyasa Fiyatı  11,00 TL

www.dr.com.tr  8,25  TL

www.idefix.com  8,25  TL

www.kitapyurdu.com  7,87  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply