Author: CHRİS CLEAVE Genre: ,
Rating

ISBN : 9786054456178

 

Küçük Arı” dan sonra içinize işleyecek bir roman daha…

Yaşanmamış bir olay yaşanmış gibi sanırım bundan daha iyi anlatılamaz. Ve bir erkek yazardan bir kadının içsel dünyasına, ruhsal durumuna bundan daha iyi bakılamaz.

Çocuğunu ve kocasını gittikleri bir maçta canlı bomba saldırısı sonucu kaybetmiş olan, hatta ölümlerini evde, başka bir adam ile seviştiği sırada televizyondan canlı olarak izleyen bir annenin yaşadığı duygusal bunalım bizlere sunuluyor. Kadının yaşadığı pişmanlıklar, isyanlar, kabullenmeler, her yerde çocuğunu görmesi ve bir şekilde akıl sağlığını yerinde tutmayı başarmasını izliyoruz. Bu kitap bir mektup özelliğindedir ve adına yazılan kişi de Usame Bin Ladin’dir.

Sanırım kitapta beni en çok etkileyen ve asla unutamayacağım satırlar bu acılı annenin Bin Ladin’i bir şekilde anlamaya çalıştığı, yaşadığı şeylere rağmen empati yaparak yazdığı aşağılama satırlarıdır.

Kitabı ister istemez kadının yaşamış olduğu “aldatma” ilişkisini de gözlemleyerek biraz da kadına sinirlenerek okuyabilirsiniz. Sanırım okuyucuyu kitap bu açıdan büyük bir ikilemde bırakıyor. Kitabın tanıtım yazısında da bu ikilemin olacağı düşünülerek kitaptan alıntı bir paragraf sunulmuş;

“Aptal değilsiniz.
Kusursuz anne diye bir şey olmadığını biliyorsunuz.
Diğer pek çok kitap size olduğunu söyleyecektir ama bu kitap size yalan söylemeyecek.
Zayıftım ve ihanet ettim ve cezalandırıldım ama Tanrım bütün bunlar sırasında çocuğumu sevdim.
Sevgi hiçbir zaman yıkılmamak ve size yaptıkları şeylerden daha güçlü olduğunuz anlamına gelir. Bunun doğru olduğunu biliyorum; çünkü yangını yaşadım ve ben sevginin hayatta kalabildiğinin kanıtıyım.
Kusursuz bir anne değilim ama size kusursuz gerçeği anlatacağım çünkü burada siz ve ben konuşuyoruz.
Bu benim hikâyem. ”

Moraliniz bozuksa bu kitaptan uzak durun diyebilirim, canınız daha fazla sıkılabilir.

Piyasa Fiyatı  20,00 TL

www.dr.com.tr  15,00 TL

www.idefix.com  15,00 TL

www.kitapyurdu.com  14,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply