Author: Carl Sagan Genre: , , ,
Rating

Çok az kitaptan sonra sanırım “Vay be!” yorumu yapmışımdır.

Carl Sagan’ın Kozmos kitabı da bunlardan bir tanesi. Niye okumakta bu kadar geç kaldığımı anlamadım. Büyük kayıp…

Kozmos’un yani evrenin düzeninin anlatıldığı bu kitapta bu konu dışında bir çok konuya da yer veriyor bilim adamı. Yer küremizin tarihi, çok eski zamanlarda yaşamış insanların savundukları tezler ve bu uğurda çoğunlukla canlarından olması, evrim, kara delik, gök taşları, Einstein’ın görelilik teorisi, biyoloji, kimya, fizik… Her şey bir yana koca bir genel kültür kitabı olarak baktım ben bu esere.

Koskoca evrende aslında bir başımızayız. Ve yazarın da her seferinde vurguladığı gibi gereksiz yere, birbirimizin canını yakmak için, egolarımızı tatmin etmek için, sanki bundan başka yaşanacak bir yerimiz varmış gibi davranıyoruz. Kimyasal silahlara ayırdığımız maddi bütçe, silahlanmaya ayırdığımız paralar, gereksiz ön yargılar, gereksiz ötekileştirmeler… Aslında birazcık dünyadan uzaklaşıp, çok değil, bir kaç km yukarıya gidip yerküremize bakmayı başarabilsek. Bir tane yuvamız var ve başka yer yok işte. Ve aslında bunu şöyle de yorumlayabiliriz. Bir tane ülkemiz var. Onun da adı Dünya. Başka yok işte. o kadar küçüğüz ki koca evrende. Ve zekamızı, becerilerimizi göz önüne aldığımız zaman öyle büyüğüz ki aslında. Şu an bir kanıtı olmadığı için ve bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre muhtemelen evrenin en zeki yaratıkları biziz. Bu evrene, bu dünyaya katabileceğimiz birçok şey varken birbirimizi yiyip duruyoruz. Aynı evde geçinemeyen ama birbirinden başka kimsesi olmayan bir aile gibiyiz aslında.

Bir nebze de canımı yaktı bu kitap gerçekleri yüzüme vurarak. Farkında olduğum ama dillendirmediğim, ya da üzerine düşünmek istemediğim gerçekleri gösterdi. Bu kitabı ülke yöneticilerinin okuması lazım belki de. Dini inancın olsun olmasın. Kimse kimseye “inanma” deme lüksüne ya da terbiyesizliğini yapmaya hak sahibi değil. Ama yüzyıllar süren bir gelişim sonrasında birçok şeye imkan sağlayan bir beyine sahip yaratıklar olarak, elimizdeki, önümüze konulan bilgilere de sadece “inancın” olduğu için at gözlüğü ile bakmak… İşte bu bana göre çocukken izlediğimiz Var Yemez Amca mantığında bir durum. Paran varsa, kullan. Beynin var… Kullan, öğren, sorgula, kabul et, etme, kanıtlara bak, antitez üret hatta. Araştır işte. Geliştir beynini. Dünyada yaşayan milyonlarca insanız. Dünyayı sadece düşündüğümüz zaman çok fazlayız evet. Ama koskoca evrende sadece bir kaç milyoncuk insanız. O kadar azız ki… Ve bütün her şey bizim elimizde.

Kullanalım arkadaşlar beyinlerimizi. Çevremizdeki insanları kafaya takmaktansa, o buna inanıyor, ben buna inanıyorum demektense, o bunu giymiş, şu bunu giymiş demektense birazcık birbirimizden uzaklaşıp aynı noktalara yan yana bakmayı başaralım… Çok mu zor? Belki evet, ama imkansız mı onu bilemiyorum işte… Umarım değildir.

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

Piyasa Fiyatı  26,00 TL

www.dr.com.tr  18,20 TL

www.idefix.com  18,20 TL

www.kitapyurdu.com    18,68 TL

www.ilknokta.com  18,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply