Author: KARL MARX - FRIEDRICH ENGELS Genre: , , ,
Rating

ISBN: 9789750710056

 

Sevgili Marx ve Engels;

Öncelikle size hayran kaldığımı bildirmek isterim. Her şeye rağmen, etrafınızdaki insanlara rağmen birbirinizden kopmamayı başarmışsınız. Sevgili Engels, Sn. Marx’ın zor dönemlerinde savunduğunuz düşünceleri hiçe sayarak çalışmaya başladığınız fabrikanızda kazancınızdan ona yardımcı olduğunuzu duyunca içim cız etti. Bu kadar değerli bir insanın maddi zorluk yaşaması gerçekten çok üzücü.

Yakın arkadaşınız Marx’ın vefatından sonra beraber yazdığınız “Komünist Manifesto” için “Bu kitap Marx’ın eseridir” diyerek bu mütevaziliği göstermiş olmanız da günümüz insanlarının ego savaşına güzel bir kapak olmuştur.

Şimdi gelelim manifestonuz ile ilgili yorumuma. Proleteryanların haklarını savunmanız, burjuvazi ile mücadeleniz, her iki tarafın da bakış açısını eşsiz gözlemleriniz ile bizlere sunmanız gerçekten bu konuda ne kadar iddialı olduğunuzu göstermekte. Her ne kadar İngilizce bir baskıdan Türkçe’ye yapılmış bir çeviriyi okumuş olsam da (çevirmende suç olduğunu zannetmiyorum, zira onların da başı bu kitap ile ilgili olarak çok büyük dertlere girmiş) açıkçası biraz karışık buldum. Altını çizilecek cümleler ile donatılı bir kitap. Komünizm ilkelerini “evet haklı bir savunma” diyerek baksak bile kendimi sorguladığım zaman belki de yaşam standartlarının bize verilmiş rahatlığından dolayı ve bencillik ile beraber uygulamaya geçirmenin çok zor olduğuna karar verdim. Aslında belki o dönemde büyük değişiklikler başarılmış olsaydı şu an hepimiz eşit ilkeler içerisinde yaşayan, mutlu bir dünya haline gelebilirdik… Ama benciliz, egoistiz… Değişmek yürek ister, özveri ister, fedakarlık ister. Başarabilir miyiz bunu bilemiyorum. Ama en azından bakış açımızı daha bir empatik hale getireceğine inanıyorum bu kitabın.

Şimdi gelelim kitabınızla ilgili olumsuz eleştirime… Sevgili Engels ve Marx. Belki de daha fazla insana ulaşamamış olmanızın nedeni cümlelerinizdeki yoğun anlam yüküdür. Biraz daha yalın bir dille kitabı yazmış olsaydınız daha fazla kişi sizi anlayabilirdi. Gerçi 1800’lü yıllardaki insanların anlama kapasiteleri nasıldı bilemiyorum ama ben kitabınızı okurken bazı cümleleri bir kaç kere okumak zorunda kaldım. Hatta bazı cümlelerin sonuna geldiğim zaman başını bile unuttum. Bu belki de benim kelime haznemin, algılama kapasitemin düşük olması ile de alakalı olabilir bilemiyorum. Ya da belki de sizlerle ilk sohbetimiz olduğu için de olabilir.

Ama her şeye rağmen kitabınız ile buluşmuş olmaktan gurur duydum.

Umuyorum ki zor hayatlarınızın sonucunda huzurlu bir uykuya çekilmişsinizdir…

Sevgiler ve Saygılar size değerli insanlar…

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

Piyasa Fiyatı  10,00 TL

www.dr.com.tr  7,60 TL

www.idefix.com  7,00 TL

www.kitapyurdu.com    6,50 TL

www.ilknokta.com  7,60 TL

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply