Author: ARKADİ VE BORİS STRUGATSKİ Genre: , ,
Rating

ISBN : 9786053754855

 

 

Bilimi sevenlere, kurguyu sevenlere, macera tarzı romanları sevenlere tavsiye edilebilecek, kısa ama dolu dolu bir roman.

Daha oluşum aşamasında sansürlenen, birilerinin karşı çıktığı, baş kaldıran eserleri seviyorum sanırım. Bu roman da onlardan bir tanesi. Sovyetler döneminin iki bilimkurgu yazarı tarafından ortaya çıkartılmış ve birilerini rahatsız etmiş bir eser.

Astorfizikçi Dimitri Malyanov bir proje üzerinde çalışmaktadır. Ya da çalışmaya çalışmaktadır diyelim, çünkü çalışmaları esnasında sürekli olarak rahatsız edilir. Bir türlü aklını toparlayamaz, varmak istediği sonuca varamaz. Diğer bilimsel araştırmalar yapan arkadaşları ile olan sohbetleri sırasında onların da aynı sorunlarla başa çıkmaya çalıştığını fark eder. Sonrasında kafa kafaya veren bu bilim insanları bu durumun nedenini sorgular, farklı tezler öne sürer.

Okuduğum romanlar arasında belki de en farklı kurguya sahip olanlardan bir tanesiydi diyebilirim. Akıcı dili ile çok rahat bir şekilde kitap içerisinde yol alırken bir yandan da olayların değişim hızı, kişilerin sohbetleri, tezleri sizi etkiliyor. Arada bir “hop dur bakalım demin ne oldu öyle!” şeklinde yorumlarım ile bazı sayfaları baştan okumuş olsam da sıkmadan ilerledi kitap.

Tek sorun kitabı bitirdiğimde aklımda net bir şekilde oturmuş bir sonun olmamış olmasıydı. Bir şeyler havada kaldı gibi geldi. Ya da okuduğum klasik romanlarda “işte bu kitabın sonu” şeklinde kesin ve net sonlara alışmış olduğum için olabilir. Bu şekilde olunca biraz sinirim bozuluyor diyebilirim. Bazı filmlerde de mutlu sonu göstermezler ve film birden bire biter ya… ya da mutlu sondan da birkaç görüntü görmek istersin. İşte öyle bir içimde kaldı bu kitabın sonu da.

Evet İthaki sayesinde bilimkurgu klasiklerine de bulaşmış bulunuyoruz. Sonumuz hayırlı olsun diyorum ve “İstikbal Göklerdedir” iç kapağından dolayı yayınevini alkışlayarak yazıma burada son veriyorum.

Herkese iyi okumalar.

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

IMG_20151119_001425

Piyasa Fiyatı 12,00 TL

www.dr.com.tr   9,12 TL

www.idefix.com  7,80 TL

www.kitapyurdu.com  9,00 TL

www.ilknokta.com  7,80 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply