Author: DORIS LESSING Genre: , ,
Rating

ISBN : 9789753424943

 

Kedilere dair bir kaç kitap okudum, çoğu sadece kedi severlerin ilgisini çekmek için yazılmış lay lay lom kitaplardandı. Sadece Sevgi Bağı isimli kitabı bayılarak okumuştum.

Bu kadar çok hayal kırıklığı yaşamış olsam da yine de dayanamadım kedili bir kitabı daha kitaplığıma dahil ettim, korkarak okumaya başladım. Fakat ne güzeldir ki hayal kırıklığına uğramadım bu sefer.

Doris Lessing çocukluğunda Afrika’da yaşamış, burada vahşi, evcil birçok kedi ile karşılaşmış birisi. Sonrasında taşınmış olduğu Londra’da da aynı şekilde mahallesinde çokça kedi var olmuş, hepsi ile ilgilenmiş, gerçek bir kedi sever. Onun hayatına giren dostlarına dair anılarını okumak güzeldi. Kitap hem bir kedi sever olarak eğlenceli geçti benim için, hem de yazım, anlatım olarak da sürükleyici idi. Malum kedi severlerin artmış olmasından dolayı her kedi besleyen neredeyse artık kitap yazmaya çalışmakta, bir maddi kazanç kapısı olarak görmekte, ya da “madem onlar anılarını anlatmış, ben de dostlarımla anılarımı anlatırım” düşüncesi ile kitap yazmakta. Ama kitap yazmanın kolay bir iş olmadığını ve sadece anılarının olmasının yetmediğini birçok hayal kırıklığı yaratan kitapta deneyimlemiş oldum.

İşte bu kitap hem anlatım olarak hem de kedisel sayfalar açısından beni mutlu etti. Ama can sıkıcı kısımlar da yok değildi; ister istemez insanların hayvanların dünyasına yaptıkları müdahaleler, kedi nüfusunu kontrol altına almak açısından içimizdeki caniliği ortaya çıkartan anlar da var sayfalarda. İşte bu kısımlarda cinnet geçirdim, yazarı bulup “sen ne yaptığını sandın o anlarda?!” diye patlayasım geldi. Fakat sonradan sayfalara yansıtılan pişmanlıklar ve fazlasıyla yapılan iyilikleri gördükçe biraz göz ardı edebildim yapılanları.

Ne olursa olsun her şeye rağmen bu dünyadaki en vahşi hayvanlar bizleriz. Çünkü diğerleri içgüdüleri ile vahşet sergilerken, bizler bilincimiz ve farkındalığımız ile bütün vahşetimizi sergiliyoruz….

Dünyanın acilen bizden kurtulması lazım…

Keyifli okumalar…

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz 🙂

kedilere dair

Piyasa Fiyatı  12,50 TL

www.dr.com.tr   9,50 TL

www.idefix.com    9,50 TL

www.kitapyurdu.com    10,00 TL

www.ilknokta.com    10,00 TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Leave a Reply