Author: HERMANN HESSE Genre:
Rating

ISBN: 9789750724930

Siddhartha, Bozkır Kurdu ve Demian‘dan sonra bitirdiğim dördüncü kitabı oldu Hermann Hesse’nin.

Açıkçası diğer okuduğum üç kitaptan sonra bu kitabında hayal kırıklığına uğradım.

Yazarımız Gut ve Siyatik hastalığı ile boğuşmaktadır ve tedavi olmak için Barden’deki bir kaplıcaya gider. Burada yaptığı gözlemler, gerek etraftaki diğer hastalarla ilgili olsun, gerekse tesisle ilgili olsun bize yansıtılıyor. Bir aydınlanma süreci olarak kendisinde gördüğü değişiklikleri de acımasız bir dille dile getiriyor.

Ben eski dönem klasik eserleri de okuyamıyorum. Bir türlü beğenemiyorum. Bunun nedeni; misal bir kadının yataktan kalkışının dört-beş sayfa ile anlatılması. Belki de günümüzün edebiyat akımından kaynaklı ya da yaşadığımız çevrede artık hiçbir şeyin bu kadar yavaş olmamasıyla alakalı. Bunalıyorum bu sayfaları okurken. Kadın yataktan kalktı işte!!! Bu kitapta da bu tarz bir uzatılmışlık hissettim. Bazen satırları atlayarak ilerlemek istedim ama alışkanlık gereği her satırı okudum. Bitmesi için dua ettiğim kitaplardan bir tanesi oldu.

Yaşlılık dönemine dair en iyi kitabı olduğunu belirtmiş yazar bu kitabı için. Aslında psikolojik bir bakış açısıyla bakarsak, ya da bu tarz kitaplara çok ilgili olan kişiler bu kitabı okursa muhtemelen bir günde bitirirler.

Sonuç olarak hep söylediğim gibi renkler ve zevkler tartışılmaz… Benim sevmediğim bir kitaba siz bayılabilirsiniz.

Herkese iyi okumalar.

Daha fazla  çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz

 

Piyasa Fiyatı  11,00 TL

www.dr.com.tr  8,36 TL

www.idefix.com   7,15 TL

www.kitapyurdu.com    7,15 TL

www.ilknokta.com  8,36 TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply