Author: Peter A. Levine Genre: ,
Rating

Peter A. Levine şu an sıkça psikologlarda kullanılan “Somatik Deneyimleme”nin kurucusu. Yoğun çalıştığı yıllar sonucunda travmaya uğramış kişilerin ortak özellikleri ile hayvanların ortak özelliklerini ortaya koyuyor. Yani biz bir travma yaşadıktan sonra hayata kaldığımız yerden devam edemezken, kaplanın ağzından kurtulmayı başaran bir ceylan nasıl hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor?

Konu psikoloji ile ilgilenenler için oldukça ilgi çekici. Fakat kitap beni bir türlü saramadı. Yani sanki bizim gibi sıradan insanlar için değil de, bu tekniği uygulayacak kişiler için yazılmış gibi. Bu tarz psikoloji kitaplarında beni derinden etkileyen anlar genelde danışmanların anılarının sıkça paylaşılması oluyor. Zira onlarla illaki bir ortak nokta bulabiliyorsunuz. Ya da bu kitapta ağırlıklı olarak hayvanlar dünyası ile insanların hayatının direkt bir karşılaştırmasını bekledim. Beklentilere karşılık alamayınca da çok sevemedim kitabı ne yazık ki.

Fakat bireysel olarak da psikoloğum ile beraber çalıştığım Somatik Deneyimleme ciddi anlamda çok fazla işe yarayan bir yöntem. Bu konu ile ilgili bir bilgim olmasaydı da belki kitabı daha bir merak ile okuyabilirdim.
Tamamen boş ve işe yaramaz bir kitap asla diyemem. Bu konular ile ilgileniyorsanız kesinlikle okumanız lazım. Sadece beni çok iyi bir şekilde tatmin etmedi ne yazık ki…

 

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply