Author: JAN-PHILIPP SENDKER Genre: , , ,
Rating

ISBN:6054629503

 

 

Bitmesini istemediğim için bilinçli olarak ara vererek okuduğum kitaplardan bir tanesi. Serinin ilk kitabı olan “Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler” isimli kitabı büyük bir hevesle, bir masal içerisinde geziniyormuşçasına okumuştum, masal kaldığı yerden devam ediyor.

İlk kitapta ortadan kaybolan babasını bulmak için gizemli bir mektup sonucunda Manhattan’dan dünyanın bir ucunda bulunan Burma’ya uzun bir yolculuğa çıkan Julia’nın hikayesini dinlemiştim. Masalsı bir eda ile büyük bir aşk hikayesinin içerisinde kendimi bulduğum kitap sürükleyici yazımı ile beni kendisine bağlamıştı.

Bu kitapta ise yine Julia kardeşi U Ba’dan bir mektup alıyor. Mektupta anlatılan olaylar başta çok ilgi çekici gelmese de aslında kaderini değiştirecektir. Sonrasında Julia kafasının içinden gelen sesler ile sarsılır, şizofreni teşhisi konulur. Bu hastalığı hiçbir şekilde kabullenmek istemeyen Julia’yı bir yolculuk ve bu yolculuğun içinde yine büyük bir aşk hikayesi, bir annenin dramı, sevgiye muhtaç bir çocuk beklemektedir.

Takıntılı, iş kolik olan Avukat Julia ile, Burma’da bir köyde yaşayan abisinin hayatlarının zıtlığı çok güzel bir şekilde gözler önüne serilmiş. Şehrin hızlı temposu içinde paranın kölesi olmuş olan bizler için her ne kadar yaşaması zor bir hayat olsa da, Burma’daki basit hayata imrenmemek elde değil. Yazarın yerinde giderek araştırdığı Kalaw ile ilgili sefalete tanıklık etmek, orada yaşayan insanların hayatta kalma mücadelelerini görmek, coğrafyanın fakirliği içerisinde gezinmek eşsiz bir deneyimdi.

Kitap içerisinde çokça sorgulanan bir konu ise sevginin ne olduğu idi. Farklı bakış açılarından yansıtılan görüşler ile yorumlanan sevgi bir açıklığa kavuşturulmaya çalışılıyordu.

Kitaptan alınan şu paragraf da bu sorgulamanın bir örneği;

“Silahlı insan en çok neden korkar? Diğer silahlardan mı? Hayır! Şiddet yanlıları en çok neden korkar? Şiddetten mi? Buna da hayır yanıtını verebilirim. Peki ya acımasız ve bencil insanlar en çok neden korkarlar? Onların hepsini sevgiden, aşktan daha çok korkutan bir şey yoktur.”

“Tüm gerçekler anlaşılamaz. Tüm anlaşılabilir şeyler de gerçek değildir” cümlesini kanıtlar bir biçimde yazılmış olan eseri büyük bir bağlılık ile okuyacağınızı düşünüyorum.

Kitabı bitirdiğimde bittiği için üzüntü, dinlediğim hikayeden dolayı şaşkınlık ve hikayenin ağır duygu yoğunluğu içermesinden dolayı da yorulmuşluk hissettim. Kitabın sonunun açık kapı bırakması da üçüncü kitabın güzel bir müjdesi oldu.

Piyasa Fiyatı   17,00  TL

www.dr.com.tr    9,90   TL

www.idefix.com      12,24  TL

www.kitapyurdu.com     11,09   TL

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Leave a Reply