Rating

Kitapların içerisinde verilen tavsiye kitapları okumayı çok seviyorum. Okuduğunuz konu ile ilgili zincirleme bir şekilde yeni bilgiler öğrenmenizi sağlıyor. Ayşe Sarızeybek’in kitabında tavsiye etmiş olduğu bu kitabı da birkaç kitap ile beraber listeye eklemiştim.

Kitabımızın yazarı Victor E. Frankl Nazi kamplarında yaşamış olan ve sonunda buradan kurtulmayı başarmış bir nörolog ve psikiyatr. Kitabı yeni bölümler eklenerek şu an üç bölümlük bir kitap haline gelmiş. İlk bölümünde (ki beni en çok çeken kısım oldu) kamplarda yaşadığı, gördüğü sıkıntıları dile getiriyor. Böyle bir ortamda hayatta kalmayı nasıl başarır insan? Kendisi nasıl başarmış? Etrafındaki insanları ve kendisini o kadar iyi gözlemlemişki bu dönemde. Tabi ki buradan kurtulduktan sonra da insanı hayatta tutan asıl konuya yönelmiş araştırmaları; hayattaki amacımız ne? Kendimi bildim bileli bu soru işareti ile yaşıyorum belki de. Hala cevabı bulamadım sanırım.

Kitabın diğer iki bölümünde ise logoterapi isimli terapi yönteminden bahsediyor. Ama sadece bu konuda yazılmış sıkıcı kısımlar yok bilginiz olsun. Yine kitabın sürükleyiciliği, verdiği fikirler, örnekler bu kısımlarda da devam ediyor. Elimde kalem, altını çize çize bir hal oldum kitabın. Gerçekten de belki başucunda durması gereken, düştükçe, düşündükçe, çıkamadıkça elinize alıp da okuyacağınız, sayfalarında kaybolabileceğiniz bir kitap…

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply