Rating

ISBN : 9786051064390

 

 

Boşnak kızına aşık iki genç konservatuar öğrencisi biri Müslüman Boşnak, diğeri ise Hıristiyan Sırp. Piyano öğrencisi Suada’ya aşklarını ilan ederler ve yalnızca birisi aşkına karşılık bulurken, diğeri “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını alır. 1992 yılında Saraybosna’ya düşen bir bomba ile herkesin hayatı değişecektir. Savaş en acımasız hali ile yüzünü göstermektedir. Esir alınan, oradan oraya sürüklenen Suada sonunda geri çevirdiği adamın karşısında bulur kendisini. Hayat artık onun için asla aynı olmayacaktır.

Tüyleri diken diken eden, okurken rahatsızlık duyacağınız bir hikaye. Savaşın acımasız, öldürücü yüzünün yanı sıra bir de kadınları hedef alan başka bir yanı bizlere anlatılıyor. Tamamen yaşanmış olaylara dayanılarak yazılmış bir roman. Kelimeler bu romanı yorumlamakta yetersiz kalıyor.

1992 yılında başlayan ve 1995 yılına kadar süren, Sırp’ların Müslüman Boşnaklara uyguladığı soykırım ve Bosna Savaşı, kitap içerisinde anlatılıyor. Yaşayan halkın umutları, umutsuzlukları, bir savaş içerisinde kadın olmanın zorluğu, acizliği ve her şeye rağmen içlerindeki yaşama gücü sizi allak bullak edecek bir gerçeklik içerisinde aktarılıyor. Roman içerisinde anlatılan bireysel acıların yanı sıra dünya devletlerinin bu savaş karşısında eli kolu bağlı bir şekilde durmalarını görmek, bir tarafın çok az silah ile ayakta kalmaya çalışmasını izlemek ise içler acısı. Savaşın her hali çok kötü. Ama hayatın kendisinin içinde olduğu gibi, savaşta da en zor şey belki de kadın olmak.

Bu kitap savaşı anlatıyor, bu kitap kadını anlatıyor, bu kitap dünyanın rezilliğini anlatıyor. Küfürler edeceksiniz, ağlayacaksınız, içiniz parçalanacak, isyan edeceksiniz. Sizi gülümsetecek bir kitap değil bu. Saraybosna tarihini biraz da olsa size aktarırken sizi apayrı, hiçbir şekilde içinde olmak istemeyeceğiniz bir dünyaya doğru yolculuğa çıkartacak. Hayatınızda dert dediğiniz şeylerin ne kadar önemsiz olduğunu göreceksiniz. Kitap bittiğinde bitmeyecek aslında. Aklınızın bir köşesinde, yaşanmış olan acıların canlanan anıları yer edecek.

Piyasa Fiyatı 18,00 TL

www.dr.com.tr   12,60 TL

www.idefix.com  13,50 TL

www.kitapyurdu.com  14,40 TL

www.ilknokta.com  14,40  TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Leave a Reply