Author: STEPHEN GROSZ Genre: ,
Rating

ISBN:9750828690

 

 

Analist olan Stephen Grosz’un psikanaliz seanslarını anlattığı bu ilk deneme kitabında hastaları ile yaptığı seansları görüyoruz. Biraz bilindik bir konu olsa da her hastanın ve her doktorun farklı tecrübesi ve yöntemi olduğu düşünülürse meraklısına bir şeyler katabileceğini düşünüyorum.

Çocuklarla ve büyüklerle yaptığı farklı görüşmeleri bizlere aktarırken hastalıkların derinsel boyutunu bizlere sunuyor. Tedavi sürecinden ziyade kendi yorumları ile “Neden, Nasıl” sorularına bulduğu yanıtları bizlerle paylaşıyor. Yani bizlere bir nebze de olsa bir kapı aralayarak olayları farklı bakış açısı ile görmemize olanak sağlıyor. Hastalarının yanı sıra bize de bir şekilde terapi uyguluyor kitap. Satırların altını çizebilir, örnek alabileceğiniz cümleleri bir yerlere not edebilirsiniz.

Hastaların ağırlıklı olarak çocukluklarına inmesi ve onların iyileşmesine olanak sağlayan açıklıkları yakalayarak bizlere sunması çocukluk sürecinin önemini vurguluyor. Anne ve baba olmanın sadece çocuğu büyütmek demek olmadığını, yetiştirmenin de önemini gösteriyor.

Kitabın bölümleri yalan söylemek, sevmek, değişmek ve gitmek gibi çoğu insanın hayatında yaşadığı başlıklar altında toplanmış. Bu başlıklara dair verilen örnekler ile dışarıdan basit gibi görünen birçok sorunun altında yatan geçmişe dair anılar olduğunu görüyoruz.

Kitapta hastaları ile beraber kendisini de eleştirmesi ve sorgulaması bana çok doğal ve güzel geldi.

Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitabı psikolojiye ilginiz varsa sıkılmadan okuyabileceğinizi düşünüyorum. Normalde bu tarz seansların anlatıldığı kitaplarda bir nebze de olsa içinizi boğan karamsarlığı ben bu kitapta hissetmedim.

Piyasa Fiyatı   12,00  TL

www.dr.com.tr    9,00  TL

www.idefix.com      9,00  TL

www.kitapyurdu.com     8,84  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply