Author: Dr. Bruce H. Lipton Genre: , ,
Rating

Aylar sonra kitap okumanın tadına böyle güzel bir kitapla ulaştığım için çok mutluyum…

Yazarımız Dr. Bruce H. Lipton hücre biyoloğu ve genetik bilimcidir. Zaten oldum olası doktorların yazdığı araştırma kitaplarını çok severim. Bu kitap da ya tavsiye ile ya da tesadüf eseri girmiş kitaplığımdaki okunacaklar listesine… Bazı kitaplar vardır ki, en çok ihtiyaç duyduğun ve doğru olan zamanda karşına çıkar, eline alırsın ve o kitabın dünyasında kaybolursun. İşte bu kitap da benim için böyle oldu…

Yazarımız hücreler üzerinde çalışırken, kendi hayat sorgulamasının da cevaplarını bularak bizlerle paylaşan bir araştırmacı aslında. Kitabın başında biraz fazla “biyoloji” ile ilgili açıklamalara yer veriyor olsa da, lise döneminde biyoloji dersi almış olan herkesin anlayabileceği bir dilde yazdığını söyleyebilirim. Anlaşılmayan yerler yok mu? Tabii ki var, ama oraların da çok fazla üstünde durmadan geçebilirsiniz… Zaten sıradan insanın anlayabileceği bir dilde, benzetmeler, örnekler ile olayları açıkladığı için rahatça anlaşılabilecek durumda… Bu ilk kısımı atlattıktan sonra ise insan vücudu, evrim, kuantum fiziği, biyoloji, inançlar, düşüncenin gücü gibi birçok konunun içine sizi sürükleyerek güzel bir yolculuğa çıkartıyor.

Bilime dair en çok sevdiğim durum hiç kimsenin “benim bulduğum en doğrusu” diye bir iddiasının olmaması ve mütevaziliğidir. Her an her şey değişebilir yani. Motomot, sorgulamayan bir inanç yoktur ve her şey sorgulanabilir. İşte yazarımız da bu kitapta Darwin’in Evrim Teorisi’nden tutun, birçok bilimsel buluşu hem sorguluyor, hem de açıklamalar getiriyor.

Kitap okurken satırların altını çizmekten, bir şeyler öğrenmekten, notlar almaktan, kendini geliştirmekten hoşlanıyorsanız, bu sırada da bilimsel bilgileri ucundan kıyısından yakalayıp özümsemek istiyorsanız bu kitap tam size göre.

Herkese iyi okumalar

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply