Rating

Kişisel gelişim kitaplarını oldum olası sevmem. İnsan gelişmek istiyorsa ya da kendisi ile ilgili bir sorunu çözmek istiyorsa uzman bir destek alması gerekir. Ya da zaten okuduğu kitapları insanların uygulayabildiğini de sanmıyorum, en azından ben uygulayamadığım için sevmiyorum bilmiyorum. En baba kişisel gelişim kitaplarını okuyacağıma Ahmet Şerif İzgören’in kitaplarını okumayı tercih ederim. En azından Türk insanına göre yazılmış hem eğlenceli hem de fikir veren kitaplar.

İkigai bence kişisel gelişim kitabı değil. Daha çok sağlıklı yaşam için yapabileceğin bazı tüyolar veren bir kitap. Doğu kültürü her zaman Batı’dan daha çok dikkatimi çekmiştir. Sakinlikleri, ritüelleri, güler yüzlülükleri v.s.

Bu kitapta da yazarlar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki en uzun yaşayan insanlar ile röportaj yapıp, ağırlıklı olarak Japonya’ya kanalize olup onların yaşam tarzları hakkındaki gözlemlerini bizlere sunmuşlar. Aslında biraz da gezi, araştırma kitabı tarzında bir kitap. Kitap içerisinde hayatınızda uygulayabileceğiniz hem egzersiz ritüelleri, hem beslenme bilgileri var. Ama her şeyden önce kitap, uzun yaşama sırrı olarak bulmanız gereken “İkigai”nizden bahsediyor.

Kitap bir günde çok rahatlıkla okunabileceğini bir dinginlikte.  Altını çizebileceğiniz cümleler ile dolu, ve belki de en güzeli hiç zorlanmadan hayatınıza sokabileceğiniz tüyolar var. Amaç uzun yaşamaktan ziyade sanırım mutlu ve huzurlu yaşamak. Coğrafyamızın özelliklerine bakıldığı zaman bu gerçekten çok zor ve bir şekilde hayatımıza bir pozitiflik katmamız gerekiyor. Diğer ülkelerde bunu devlet ya da doğal akış yaparken, bizim bunun içim çaba harcamamız lazım. Canım Türkiye’mizde eğer bir bomba, tecavüz ya da stres yüzünden ölmezsek biz neden uzun yaşamayalım ki? Di mi ama?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply