Author: Charles Dickens Genre: , , ,
Rating

Bir seneden kısa bir sürede yazılmış olan bir baş yapıt demek fazla olmaz sanırım bu kitap için. Dickens’ın illa ki en az bir kitabını okumuş olanlar bilir. Hem sürükleyici, konudan koparmayan edebi bir dili hem de verdiği bilgiler ile doyurucu kitapları vardır. İki Şehrin Hikayesi de Londra ve Paris’i konu alan, aşk, aile bağları, dostluk ile çevrelenmiş, Fransız Devrimi’ni merkezinde tutan bir kitap.

Bastille Zindanı’nda haksız yere yatmış olan ve seneler sonra kurtulan Doktor Manette, on sekiz yıl sonra kızına kavuşur. Sonrasında hikaye İngiltere ve Paris arasında gidip gelir. Kitabın arka kapağında durumu çok güzel özetleyen bir cümle vardır esasında; “… her iki şehir de karanlığın içinde umudu, aydınlığın içinde hüznü taşır.” Gerçekten de kitabın tüm sayfalarında bu umut ve hüzün dalgası arasında gidip gelerek hem karakterlerin özelliklerine tanık oluyoruz, hem de Fransız Devrimi’nin acımasız yönlerini görüyoruz.

Kitap bir tiyatro sahnesini andırdığı için (çünkü Dickens bu kitabı dinleyicilerine aynı zamanda da okuyordu ve onların dikkatini her dakika ayakta tutması gerekiyordu) kitapta hiçbir sayfa sizi boğmuyor. Gerek diyalogların ahengi, gerekse konunun akıcı anlatımı ile gerçekten de bir tiyatro sahnesini okuyorsunuz.

Sözün özü,

Bu kitap da listede, kütüphanede, akıllarda olması gereken bir kitap.

Herkese iyi okumalar…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply