Author: YUVAL NOAH HARARI Genre: ,
Rating

ISBN : 9786055029357

 

 

Genelde araştırma kitaplarını sevmem. Roman insanıyım ben. Yavaş yavaş ilerleyen bir hikaye içinde yer almayı, hayal gücümün o sırada aktifleşmesini, film izliyormuşçasına kitap okumayı seviyorum. Bu kitabın aslında dikkatimi çekme nedeni kapağın arkasında yazan birkaç soru oldu. “Para neden herkesin güvendiği tek şey? Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen? Geleceğin dini bilim mi? “ ve bunun gibi birkaç soru daha.

Bu sorular ilgimi çekince ve cevaplarının nasıl verildiğini de merak edince aldım kitabı, açtım sayfayı. Bayramın son iki günü evden hiç çıkmayarak bu kitap ile yattım, kalktım. (Tabi hafiften hasta olmam da evde kalmam da etkili oldu ama bu başka bir konu)

Sıfırdan başlıyor kitap, ilk insanlardan, ilerleyişimizden, evrimimizden, birbirimize yaptıklarımızdan. Genlerimizdeki vahşeti gözler önüne sererek içine alıyor sayfalar sizi. Birçok soru cevaplasa da okurken daha da fazla soru işareti oluşuyor kafalarda. Atalarımızın hayatına doğru bir zamanda yolculuk yaptırıyor. Bilimin, tarihin (burada birkaç sayfayı atladığımı itiraf etmem lazım), biyolojinin kıyılarına, köşelerine değiniyor. Hayata dair birçok şey anlatıyor, yani kitabın ismi sizi yanıltmasın, evrim karşıtı olabilirsiniz hiç sorun değil, siz de o kısımları atlayın istiyorsanız. Ama insanlığın evrimine dair birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz, tabi algılar açıksa… Kendini tekrarlamadan, oldukça farklı konulara değinerek devam ediyor. Gerçekten kitabın içerisine girerek okumayı başarırsanız (aklınız meşgul olmamalı bu kitabı okurken) altını çizip not alınabilecek tonla satır ile karşılaşacaksınız.

Bilim, bilim, bilim… Dünya nereye gidiyor? Aklımda var olan, kitaptan sonra daha da bir beni meşgul eden soru haline geldi bu. Keşfetmek, ilerlemek uğruna bir şeylere el atmak, güzellik için bir şeyleri keşfetmeyi hedeflemek çok güzel. Ama her insan iyi değil ki.

Daha çokça çözülmemiş konuya ev sahipliği yapıyor bilim. Ve bilime dair en çok beğendiğim özellik ise “bilmiyorum” diyebilmeyi ve sonrasında araştırmayı, araştırmayı, araştırmayı sevmesi…

Uzatmaya gerek yok, çok söz söylenir bu konuda… Okumaya, öğrenmeye, gelişmeye, evrilmeye devam…

 

Daha fazla çizim görmek için instagram sayfamıza bekleriz. 🙂

hayvanlardan tanrılara

Piyasa Fiyatı 25,00 TL

www.dr.com.tr   18,25  TL

www.idefix.com  18,25 TL

www.kitapyurdu.com  17,50 TL

www.ilknokta.com  20,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Leave a Reply