Author: GEORGE ORWELL Genre: , , ,
Rating

ISBN:9750719387

 

 

Bazı kitaplar vardır ki hangi yüz yılda yazılmış olursa olsun öyle bir konuyu ele almıştır ki, seneler sonra bile okunsa “vay be ne kadar tanıdık” diyebilirsiniz. Ne yazık ki Hayvan Çiftliği de onlardan bir tanesi.

Yazar George Orwell  insanlar tarafından yönetilen bir çiftlikte iyi bakılmadıkları gerekçesi ile isyan çıkartarak özgürlük isteyen bir grup hayvanı bu kitabında konu almıştır. Çiftlikteki hayvanların en akıllıları olan domuzlar bu özgürlük arayışını yönetmeye karar verirler ve hayvanların özgürce yaşadıkları günler başlamış olur. Peki nereye kadar? “Özgürlüklerini savunamayanların ödedikleri bedel ağırdır. Özgürlük, değerli olduğu ölçüde kırılgandır da…” demiş kitabın çevirmeni Celal Üster yazdığı sunuş kısmında.

Yazar bu hayvanları yöneten iki domuz için Hitler ve Stalin’den esinlenmiştir. Çiftliği ve hayvanları ne gibi bir son bekliyor olabileceği sanırım az çok gözünüzde canlanmıştır. Yazar soğuk savaş sırasında yazdığı bu kitapla gerçekten soğuk bir savaş vermiş aslında.

Kitaptaki hayvanların saflıklarını, cahilliklerini, masumiyetlerini ve bu duygular, karakterler sonucunda nasıl yönlendirilebilir olduklarını görmek… O kadar çok şeyi sorgulamanıza yol açıyor ki aslında. Düşünme yeteneğine sahip olmayan hayvanlar (insanlar) onlara liderlik edebilecek, kendilerinden daha üstün olduğuna inandıkları birisini bulunca nasıl da söylenen her şeye inanabileceklerinin, ne kadar kolay kandırılabileceklerinin bir açıklaması niteliğinde. Sanırım şu zamana kadar dünya tarihinde yer etmiş liderlere göz atıldığında gerçekten olduğu yeri hak eden çok az liderin var olmuş olduğunu görüyoruz. Kendisinden ziyade bir milletin, devletin geleceğini düşünmek, kendinden taviz vermek gerçekten çok zor bir erdem. Kitapta bahsedilen saf, temiz, masum hayvanların başında doğru kişiler olsaydı o çiftlik daha değerli, özgür, eşit haklara sahip bir hal alabilirdi…

Başta “Bütün hayvanlar eşittir.” sloganının bir süre sonra “Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.” sloganına nasıl dönüştüğüne tanıklık edeceğiniz bu kitabın herkesin okuması ve bazı şeyleri sorgulaması gerektiğini düşünüyorum.

Fiyatlar Can Yayınevi fiyatlarıdır.

Piyasa Fiyatı  13,00  TL

www.dr.com.tr    9,10  TL

www.idefix.com     9,75  TL

www.kitapyurdu.com     9,75  TL

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]

Leave a Reply