Author: GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU Genre: , , ,
Rating

ISBN:9751414601

 

 

Kitap bir psikiyatr olan Gülseren Budayıcıoğlu’nun ağırlıklı olarak tek bir hastası üzerindeki tedavi sürecini anlatıyor. Kitaba dair başlarda yaşadığım tek hayal kırıklığı kitap içerisindeki psikiyatrın da Gülseren Budayıcıoğlu olması ve onun yöneticiliğini yaptığı Madalyon Klinik’te geçmesi oldu. Hayali bir psikiyatr olmasını, kafamda benim canlandırmama izin verdiği başarılı bir doktoru okumayı tercih ederdim. Sonuçta kitabı okumadan önce araştırma yapmıştım, Gülseren Hanım’ın görünüşünü biliyordum ve beni roman okumanın güzelliklerinden bir tanesi olan “Hayal kurma, gözde canlandırma” özelliğinden mahrum bıraktığı için biraz içerlendim açıkçası. Ayrıca kendini ve iş yerindeki insanları öven bu doktoru okudukça hafif bir kızgınlık dahi yaşadım. Sanki ben Kliniğe destek olmak için kitabı almışım gibi geldi.

Ama kitabı okudukça, Gülseren Hanım’ın hayatının bir kısmına tanıklık ettikçe, çalışma ortamındaki kişileri az çok tanıdıkça kendimi onun hayatında buldum ve uzun zamandır tanıdığım bir kişinin hayatını öğreniyormuşum gibi geldi. Kızgınlığımın ya da hayal kırıklığımın yerini merak ve saygı aldı. Doktor bir ablaya sahip olduğum için az çok doktorların hayatlarının zorluğunu bilirim. Ve sanırım ben de tırnaklarımla kaza kaza böyle bir klinik kurmuş olsam, birçok badire atlatsam, bir de üstüne üstlük bir roman yazsam, başarılarımın ve başarıya giden bu yolda yanımda olanların, anısını hala içimde tuttuğum, yanımda olmayan insanların o kitapta yer almalarını isterim.

Gülseren Hanım’ın ilgilendiği ve zamanla değişimine tanık olduğumuz hastasının gelişimini izlemek, hayatını öğrenmek, yaşadıklarını izlemek tüyleri diken diken ederken aynı zamanda da insan beyninin neleri başarabileceğini gözler önüne seriyor. Hastanın karakterinde, yaşadıklarında tek bir abartı nokta dahi yok. Eminim ki bir yerlerde birileri bu yaşananları yaşadı ve hala yaşamakta. Kitaptaki hasta eğer gerçekten varsa, kurgu ürünü değilse, kitabı okurken onunla ağladığımı, onunla gülümsediğimi ve sanırım (ne kadar önemi var bilmiyorum ama) onunla gurur duyduğumu söylemek isterdim.

Kitabı elimden bırakamadım desem yeridir. Hem hastanın durumunun gidişatını görme isteği, hem bir sonraki seansta neler olacağına dair içimde büyüyen merak sayfaları uçarcasına gitmeme neden oldu. Araya giren farklı hastalar ise Türkiye’nin bazı gerçeklerine önemli ölçüde değinmekte.

Ayrıca Gülseren Hanım’ın hastası için anlattığı ufak tefek masalımsı gerçekler de bilgiye bilgi katmaya faydalı oluyor, bu açıdan da bir şeyler öğrenmek isteyen kişilerin de bu isteğini tatmin etmekte.

Akıcı cümlelerle, insanı yormayan ama kitabın konusunun belli yerlerde biraz can sıkıcı hal almasından dolayı yüzünüzü çok da güldürmeyecek bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

İnsan psikolojisini merak ediyorsanız, farklı hayatlara göz atmak istiyorsanız, isteyen birisinin gerçekten kendisini kurtarabilecek güce sahip olduğuna şahit olmak istiyorsanız kitabı listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Piyasa Fiyatı   25,00  TL

www.dr.com.tr    18,75  TL

www.idefix.com      17,50  TL

www.kitapyurdu.com     18,75  TL

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 3.5]

Leave a Reply