Author: AYŞE KULİN Genre: ,
Rating

ISBN:6051417974

 

 

Seriyi devam ettiriyor yine Ayşe Kulin. “Gizli Anlar Yolcusu” “Bora’nın Kitabı” “Dönüş” şimdi de “Handan” ile karşımızda. Serinin her kitabını büyük bir beğeni ile okudum. Her kitabın sonunda da “Cesaretine hayran kalıyorum bu kadının” diyerek bitirdim. Türkiye’de dile alınamayan, ayıplanan, hor görülen eşcinsel ilişki ile ilgili bir roman yazmak her yiğidin harcı değildir diye düşünüyorum. Ve bunun üstüne de bir de Gezi Olaylarına değinmiş ya bu kitapta, beni benden aldı.

Önceki kitapları okumadıysanız bu kitapla ilgili yapacağım yorum ile size ipucu vermekten çekiniyorum, o yüzden içeriğine fazla girmemeye çalışacağım. Tek söyleyebileceğim bir ilişkiler bütününü, olayı yaşayan kişilerin farklı bakış açıları ile dört kitapta bizlere sunmakta Sayın Kulin. Akıcı üslubu, yalın cümleleri ile sürükleyici bir seri oldu. Konunun ilgi çekiciliği, eğer önyargılarınız yoksa sizi de kendisine bağlayacaktır.

Peki “Handan”ı okumak için serinin diğer kitaplarını da okumak lazım mı? Hayır gerekli değil. Her kitap bir nebze de olsa birbirinden bağımsız, küçük ayrıntılar ile birbirine bağlanıyor diyebilirim. Ama benim hissettiğim aynı heyecan ve merak ile okumak istiyorsanız ki benim tavsiyem bu yöndedir, seriyi sırayla okuyun derim.

Ayşe Kulin sözünü sakınmadan, Gezi Olaylarının ayrıntılarını, hükümeti, Türkiye’nin adalet sistemini kendi bakış açısıyla bizlere sunmuş. Sanırım yazar olmanın en güzel yanı kendi düşüncelerini, savlarını kitabının karakterlerine yansıtabilmek ve onların düşüncesi gibi lanse edebilmek. İçindeki tartışmaları, aklında kalan soru işaretlerini de karakterler yardımı ile bizlere sunmak.

Bu kitapta ana karakter olan Handan’a Halide Edip Adıvar’ın “Handan” isimli kitabının karakteri olan Handan da eşlik ediyor. Farklı çağlardaki iki kadının karşılıklı konuşmaları, durum değerlendirmeleri de kitaba ayrı bir hava katmış durumda.

Tek düşüncem; umuyorum ki bu serinin son kitabıdır. Sağlam bir konu ile son noktayı koymuş olmasını umut ediyorum yoksa artık bunaltacağını düşünüyorum.

Ve bir kez daha söylüyorum; kalemine, emeğine, duruşuna sağlık Ayşe Kulin. Tarih kitapları yazar mı yazmaz mı bilmiyorum ama unutulmaması gereken bir konuyu yazılarınla unutulmaz hale getirdin. Teşekkürler.

Piyasa Fiyatı 20,00  TL

www.dr.com.tr    14,00  TL

www.idefix.com     15,00 TL

www.kitapyurdu.com     15,00  TL

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply